یادداشت / به قلم شهاب زمانی

فراموشی فرهنگ یا فرهنگ فراموشی

نوع نگاه متولیان فرهنگ و هنر استان به شهرستان هایی که سرشار از استعداد هستند باعث خاموش شدن چراغ امید در دل جوانان آن منطقه می شود.

به گزارش پایگاه خبری بستک نیوز، یکی از مهمترین ابزارهای فرهنگی در حال حاضر، داشتن امکانات در هر منطقه برای میزبانی از برنامه های فرهنگی است.

برخورداری از نمادهای فرهنگی، از بالا‌ترین استانداردهای روز جهان برای بهره ‌برداری حداکثری از فرصت‌ها، اتفاقات و ظرفیت‌های بالقوه در این حوزه است.

امکاناتی که کارکرد تخصصی و استاندارد برای فعالیت های فرهنگی و هنری داشته باشند و صرفا برای برخی برنامه هایی که تقریبا هیچگونه استقبالی از آن نمی شود بکار نرود.

در هرمزگان، شهرستانی که همیشه با فرهنگ و هنر همراه بوده و به عنوان پیشانی فرهنگی استان شناخته می شود شهرستان بستک است که از سالیان دور مهد پرورش بزرگان فرهنگ و هنر هرمزگان بوده است.

فرهنگی که مقام معظم رهبری درباره آن می فرمایند: “گاهی بخاطر مسائل فرهنگی خواب ندارم”. همین مسائل فرهنگی که در نظر رهبر انقلاب این قدر اهمیت دارد اما در نگاه مسئولین ما در اولویت چندم است؟

مدتی است که احساس می شود این شهرستان هنرپرور توسط استان نشینان به دست فراموشی سپرده شده و توجهی به ظرفیت بالای فرهنگ و هنر بستک نمی شود تا جاییکه مرکز این شهرستان از داشتن یک سالن آمفی تئاتر حداقل هزار نفری با امکانات مجهز محروم است.مکان های شهر بستک یا آنچنان دارای قدمت هستند که از استانداردهای روز فاصله گرفته ‌اند و یا به واسطه عدم توسعه به موازات افزایش جمعیت، کشش میزبانی برنامه‌ های فرهنگی را ندارند.در اکثر این موارد هم با چیدن صندلی های پلاستیکی پذیرای مهمانان خود هستند.مجموعه‌ هایی که به طور موازی میزبان برنامه‌ های فرهنگی هستند و نمی ‌توان‌ قاطعانه از استاندارد بودنشان سخنی به میان آورد.

اکثر برنامه های فرهنگی و هنری شهر بستک در مکان های مختلفی از جمله سالن ورزشی دانشگاه پیام نور، سالن ورزشی عباسیه، سالن تالار هتل جهانگیریه، پارک روبروی مسجد جامع و امثالهم برگزار می شود و تنها سالن آمفی تئاتر ۳۰۰ نفری شهر بستک جوابگوی این برنامه ها نیست، مگر اینکه برنامه ای در این سالن برگزار شود که آن هم یا بخاطر کم شدن هزینه ها و بعضا پرداخت نکردن هزینه سالن است یا اینکه برای تهیه مستندات و صرفاً برگزار کردن یک برنامه است که معمولا خروجی هم نمی تواند داشته باشد.

حتی اگر نگاهی گذری به اطراف شهر بستک داشته باشیم می بینیم که شهر جناح سالنی به مراتب بزرگتر و مجهزتر از شهر بستک دارد که به جرات می توان گفت در سطح استان نیز بی نظیر است.یا سالنی که در هرنگ وجود دارد براحتی بیش از هزار نفر را در خود جای می دهد و می تواند میزبان لایقی برای برنامه های فرهنگی باشد.

نوع نگاه متولیان فرهنگ و هنر استان به شهرستان هایی که سرشار از استعداد هستند باعث خاموش شدن چراغ امید در دل جوانان آن منطقه می شود.

امیدواریم مسئولین امر با استفاده از ظرفیت های موجود در شهرستان و بهره مندی از کمک های مردمی و خیرینی که تاکنون از هیچ اقدامی برای شهرشان دریغ نکرده اند، بتوانند یک مجموعه فرهنگی درخور شان و همراه با استانداردهای مناسب به مردم تقدیم کنند و هنرمندان شهر نیز که نمود بارز استان هرمزگان هستند بیش از پیش مورد حمایت قرار گیرند.

انتهای پیام / ش.ز