یادداشت / به قلم شهاب زمانی

آسیب های نوظهور و ترویج خیانت، دیش های ماهواره ای که در پشت بام خانه ها آفتاب می گیرند!

چه بسیار آمارهای طلاق که سر به فلک کشیده است، مردانی که در عین داشتن زن و فرزند، رابطه های پنهانی دارند، بی حجابی زنان که از معضلات امروز جامعه به شمار می رود و ناهنجاری هایی که سست شدن بنیان خانواده را در پی دارد.

به گزارش پایگاه خبری بستک نیوز، شهاب زمانی طی یادداشتی به بستک نیوز نوشت: سال هاست که استعمار تلاش می کند تا جلوی ارزش ها را در جوامع بگیرد و آنها را مدرنیته پیش ببرد و سعی می کند با این ترفند از ارزش های آن جامعه کاسته و مردم را دلسرد کند.

امروزه به عینه شاهد این هستیم که اکثر ناهنجاری های اجتماعی که در جامعه رخ می دهد نشات گرفته از فرهنگ غلط ماهواره است، فرهنگی که در پی تبلیغات فراوان و بی بند و باری هایی که در بنیان خانواده شاهد آن هستیم اوج گرفته است.

دشمن با استفاده از ابزار رسانه ای که در اختیار دارد با ایجاد شبکه های فارسی زبان تنها به دنبال ترویج فرهنگ غربی در جامعه ایرانی است چرا که به دنبال گسترش فرهنگ غربی در جامعه، شاهد افزایش آمار طلاق و جدایی والدین از یکدیگر خواهیم بود به گونه ای که طلاق گرفتن دیگر نه تنها در بین خانواده ها و بخصوص جوانان سرزنش نمی شود بلکه به یک امر عادی در جامعه تبدیل شده است.

این نکته بر همگان واضح است که سلامت کامل روحی، روانی و عقیدتی مردم باعث جلوگیری و حل بخش عظیمی از مشکلات جامعه خواهد شد.حال آنکه ترویج برنامه های ماهواره ای که تنها ظاهری زیبا و فریبنده دارد با گذشت چندی از تماشای آن به راحتی اثر خود را در فرد نمایان می کند و به نابودی کشیده شدن، هرزگی و ناپایداری خانواده را منجر خواهد شد.

چه بسیار آمارهای طلاق که سر به فلک کشیده است، مردانی که در عین داشتن زن و فرزند، رابطه های پنهانی دارند، بی حجابی زنان که از معضلات امروز جامعه به شمار می رود و ناهنجاری هایی که سست شدن بنیان خانواده را در پی دارد.

مقام معظم رهبری در بخشی از فرمایشات خود با اشاره به این موضوع می فرمایند: “عوامل استکبار، امروز فیلم بد درست می‏کنند، نوار بد درست می‏کنند، حرفهای بد درست می‏کنند، شعر بد می‏گویند، داستان بد می ‏نویسند و این همه را، در داخل کشور، بین نوجوانان، جوانان و مردم عادی پخش و منتشر می ‏کنند و یا از طریق ماهواره، رواج می‏دهند. این مورد اخیر- ماهواره- واقعا گنداب فسادی است که تیرهای زهرآگین خود را به سمت ملت ها و کشورها هدف ‏گیری می‏کند.”

اغلب برنامه هایی که از شبکه های ماهواره ای با هزینه های سرسام آوری تولید و پخش می شوند ایران اسلامی را نشانه گرفته و بسیار جهت دار فرهنگ غلط غربی را به خانواده ها القا می کند.علیرغم اینکه بسیاری از خانواده ها از پشت پرده اهداف شوم ماهواره و برنامه های آن اطلاع دارند اما خود را تاثیر پذیر آن نمی دانند و به راحتی آن را در خانواده خود جای داده اند.

متاسفانه بی توجهی خانواده ها به تاثیر شبکه های ماهواره ای و بی تفاوتی آنان نسبت به برنامه های اجرا شده از طریق آنتن های ماهواره ای، شرایطی را به وجود آورده است که کودکان و نوجوانان نیز به راحتی از این برنامه ها الگو می گیرند و از مسیر اصلی زندگی خود فاصله گرفته اند.

شاید تعداد زیادی از مردم از اهداف شوم دشمنان در تغییر فرهنگ جامعه اسلامی ایران و از تاثیرات مخرب تبلیغات آنان غافلند، هرچند باید گفت که آسیب های فردی شبکه های ماهواره ای جبران ناپذیر است.

یکی از علت هایی که ما استفاده درست از بعضی از وسایل را نمی دانیم فرهنگ غلطی است که برای ما درونی شده و نمی دانیم که هر وسیله جدیدی که وارد جامعه می شود باید کاربرد آن در مواردی باشد که برای مردم و اجتماع مفید است و همیشه به دنبال جاذبه و سرگرمی نباشیم.

در ادامه به معرفی چند راهکار برای مقابله با آسیب های ماهواره می پردازیم:

– پخش برنامه های کوتاه آموزشی درباره معایب ماهواره از زبان نخبگان، ورزشکاران و هنرمندان محبوبی که عموماً جوانان آن ها را الگوی خود قرار می دهند.

– برگزاری جلسات آموزشی از سوی امور فرهنگی در شهرستان ها به منظور آشنا نمودن و اطلاع رسانی به والدین در مورد فناوری های جدید به ویژه اینترنت، شبکه های اجتماعی و ماهواره.

– استفاده از ابزارهای فرهنگی مانند سینما و تئاتر که تاثیر بسیار بالایی در جوانان و نوجوانان دارد.

– استفاده از آگهی های آموزنده در نشریات و روزنامه ها که باید از سوی وزارت ارشاد برنامه ریزی شود.

– توجه اثرگذار به صدا و سیما و شبکه های رادیویی خصوصا هنگام پخش سریال ها و برنامه های پرطرفدار ورزشی.

– استفاده از امکانات دانشگاه ها، بسیج، مساجد و روحانیت برای برگزاری همایش های تخصصی.

– در دسترس بودن مشاوران آگاه، مجرب، متعهد و دلسوز برای راهنمایی نوجوانان و جوانان و خانواده‌های آنان برای پیشگیری از بروز مشکلات.

– ایجاد اشتغال برای جوانان و به دنبال آن فراهم کردن زمینه‌ هایی برای رفع مشکلات ازدواج آنها، چرا که با حل شدن مشکل ازدواج دشمن کمتر می تواند از جاذبه جنسی برای سایر اهداف خود استفاده کند.

همه ما می دانیم اولین مکانی که انسان در آن فرهنگ می آموزد خانواده است و تاثیری که خانواده بر فرد می گذارد غیر قابل انکار است.پس در شکل گیری شخصیت فرزندان، والدین می توانند نقش مهمی داشته باشند و با آموزش صحیح و همچنین با شکل گیری عواطف و محبت به فرزندان و فراهم کردن سرگرمی های سالم برای آنها و کنترل صحیح فرزندان خود می توانند از جذب آنها به امور گمراه کننده و انحرافات جلوگیری کنند و نیازهای جوانان را به گونه ای برطرف نمایند و مانند یک دوست برای بچه های خود باشند که آن ها فرصت فکر کردن به سرگرمی های کاذب را نداشته و در صورت آگاهی به آنان بیاموزند که هر وسیله ای چه کاربردهای مفیدی دارد.

کاش بیشتر اطلاع رسانی بشود تا ماهواره ارزش های غلط و فاسد خود را جایگزین ارزش های اخلاقی ما نکند چرا که زبان تصویر، قدرت فوق العاده ای در جهت تضعیف یا تحکیم ارزش ها دارد.

 

وَإِذَا رَأَیْتَهُمْ تُعْجِبُکَ أَجْسَامُهُمْ ۖ وَإِنْ یَقُولُوا تَسْمَعْ لِقَوْلِهِمْ ۖ کَأَنَّهُمْ خُشُبٌ مُسَنَّدَهٌ ۖ یَحْسَبُونَ کُلَّ صَیْحَهٍ عَلَیْهِمْ ۚ هُمُ الْعَدُوُّ فَاحْذَرْهُمْ ۚ قَاتَلَهُمُ اللَّهُ ۖ أَنَّىٰ یُؤْفَکُونَ (سوره منافقون آیه ۴)

هنگامی که آنها را می‌بینی، جسم و قیافه آنان تو را در شگفتی فرو می‌برد؛ و اگر سخن بگویند، به سخنانشان گوش فرا می‌دهی؛ اما گویی چوبهای خشکی هستند که به دیوار تکیه داده شده‌اند! هر فریادی از هر جا بلند شود بر ضد خود می‌پندارند؛ آنها دشمنان واقعی تو هستند، پس از آنان بر حذر باش! خداوند آنها را بکشد، چگونه از حق منحرف می‌شوند؟!

انتهای پیام / ش.ز