یادداشت/جاده هایی که آمار مرگ و میر را بالا می برند

رانندگی در مسیرهای مواصلاتی شهرستان بستک با طعم ترس

به گزارش پایگاه خبری بستک نیوز، بالا بودن سوانح رانندگی در جاده های شهرستان بستک، رانندگی در مسیرهای مواصلاتی این شهرستان را همواره برای سرنشینان خودروها با طعم ترس همراه کرده است. از آنجا که مردم روستاهای تابعه برای انجام ضروریات روزانه خود مراجعات مکرر به مرکز شهرستان را دارند حجم تردد خودروها در جاده […]

به گزارش پایگاه خبری بستک نیوز، بالا بودن سوانح رانندگی در جاده های شهرستان بستک، رانندگی در مسیرهای مواصلاتی این شهرستان را همواره برای سرنشینان خودروها با طعم ترس همراه کرده است.

از آنجا که مردم روستاهای تابعه برای انجام ضروریات روزانه خود مراجعات مکرر به مرکز شهرستان را دارند حجم تردد خودروها در جاده های پر پیچ و خم این شهرستان بسیار زیاد است.

یکی از این موارد جاده بستک به سه راهی کُتَل است که پس از احداث آن، رفت و آمد از مسیر قدیمی روستای گتاو بطور چشمگیری کاهش یافته و مردم منطقه فرامرزان، جناح، هرنگ، کوخرد و …. از این مسیر تردد میکنند.

در نظر داشته باشید که پس از اتمام پروژه خور جناح که مسیر توسعه شهرستان های بستک و بندرلنگه می باشد و آینده ای مهم و حیاتی برای ما دارد حجم وسیع تری از وسایل نقلیه در این جاده تردد خواهند داشت.

اما مسئله ای که حائز اهمیت و پیگیری است پیچ و خم ابتدایی و سه راهی انتهایی این جاده است که به طرز وحشتناکی حادثه خیز بوده و مسئولین امر توجه خاصی به آن ندارند.

واژگونی خودروها در خروجی شهر بستک و پیچ ابتدایی این جاده، سقوط ماشین به دره در شیب منتهی به سرازیری خطرناک آن و اکنون، حادثه دلخراش برخورد دو پژوی ۴۰۵ در سه راهی کُتَل که منجر به کشته شدن یک نفر و مصدوم شدن چهار نفر دیگر شد آخرین حادثه این جاده بود که تلخکامی و تاثری عمیق در دل مردم به دنبال آورد.

پیش از هر نکته ای باید به بازماندگان این واقعه تلخ، از صمیم قلب تسلیت گفت.خانواده این عزیزان بدانند که مردم بستک در غم آنها شریک اند.

اما نباید همه چیز را با یک همدردی، پایان یافته تلقی کرد. آنها که در سوانح این جاده از میان ما رفته اند هرگز باز‌ نخواهند گشت، ولی می شود با ریشه یابی مانع از تکرار وقایع مشابه در آینده شد یا به حداقل ممکن رساند.

البته تصادف و سانحه ، شب و روز نمی شناسد ولی تجربه ثابت کرده است که شب های جاده، آبستن حوادث بیشتری است و امداد رسانی در شب به مراتب سخت تر و کندتر از روز است.

چرا نقاط حادثه خیز این جاده که بارها در آن شاهد تصادف بوده ایم اصلاح و بازسازی نمی شود؟

این حوادث باید هشداری جدی و حیاتی و گریز ناپذیر تلقی گردد تا براساس آن، بازبینی فوری این جاده و رفع نواقص ایمنی آن در دستور کار قرار گیرد چه بسا که یک تابلوی هشدار دهنده، یک سرعت گیر استاندارد، ساخت یک میدان کوچک در سه راهی یا یک گارد ریل چند متری بتواند از بروز فجایعی بزرگ جلوگیری کند.

صبح امروز وارد هر مغازه ای که شدیم، هر اداره ای که سر زدیم، دانشگاه، بانک، نانوایی، بقالی و هر جایی که گذرمان افتاد صحبت از تصادف بود. بستک نیوز صدای مردمی که امروز تاثر و ناراحتی خود در قبال این حادثه در محافلشان پیچیده بود را به گوش مسئولان می رساند.باید دید عکس العمل مسئولین زیربط در قبال حوادث متعددی که در این جاده رخ می دهد چیست !!!

 

“اِنَّ اللهَ لا یُغَیِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّی یُغَیِّرواْ مَا بِآنفُسِهِم” / سوره رعد ، آیه ۱۱

خداوند سرنوشت هیچ قوم و ملتی را عوض نمیکند مگر به دستان خودشان …

انتهای پیام / ش.ز