استاندار هرمزگان در نشستی خبری:

اولویتم به‌کارگیری نیروی بومی در هرمزگان است/از همه مشورت می‌گیرم اما خودم تصمیم نهایی می‌گیرم

استاندار هرمزگان گفت: برای تمامی امور و انتخاب مدیران از همه مشورت می‌گیرم اما تصمیم نهایی را خود می‌گیرم؛ من باید تیمم را خودم بچینم تا بهترین خدمات ارائه شود.

استاندار هرمزگان گفت: برای تمامی امور و انتخاب مدیران از همه مشورت می‌گیرم اما تصمیم نهایی را خود می‌گیرم؛ من باید تیمم را خودم بچینم تا بهترین خدمات ارائه شود.

به گزارش پایگاه خبری بستک نیوز ، به نقل از ایسنا، فریدون همتی صبح امروز در اولین نشست خبری خود پس از گذشت یک ماه از انتصابش، در خصوص مواضع ملت ایران در برابر سخنان بی‌خردانه رئیس‌جمهور آمریکا اظهار کرد: این اقدام نسنجیده هم در صحنه بین‌المللی موجب نمایش بدعهدی آمریکا و هم در صحنه داخلی باعث وحدت و همدلی بیشتر شد.

وی اظهار کرد: سپاه پاسداران محبوب و موردحمایت مردم است و حتی در قلب مردم کشورهای هم‌جواری که امنیت آن‌ها زیر سؤال بردند، سپاه در کنار آن‌ها قرار گرفت و نظر مشاوره‌ای و تجربیات خود از جنگ تحمیلی را ارائه کرد.

همتی بابیان اینکه امروز دشمنان در ایجاد داعش با شکست مواجه شده‌اند و داعشیان و بانیانشان از پایداری ملت ایران عصبانی هستند، اضافه کرد: تمامی ملت ایران از مواضع مدبرانه و آگاهانه همیشگی مقام معظم رهبری و موضع سنجیده انقلابی و به‌جای رئیس‌جمهور، حمایت قاطع کرده و خواهند کرد و بار دیگر ثابت می‌کنیم ملت ایران باهمدلی در این مرحله هم توطئه دشمن را خنثی خواهد کرد.

برجام سندی بین‌المللی بوده و بین دو کشوری نیست

استاندار هرمزگان با اشاره به اینکه برجام سندی بین‌المللی بوده و بین دو کشوری نیست، اضافه کرد: کشورهایی که در تحریم‌های گذشته با آمریکا همکاری کردند امروز به‌صورت شفاف مجبور به دفاع از برجام شدند و صراحتاً اعلام کردند آمریکا نمی‌تواند از برجام خارج شود.

وی در ادامه با تقدیر از نقش رسانه‌ها در اطلاع‌رسانی شفاف‌سازی و آگاهی بخشی به جامعه و بیداری مسئولین، تصریح کرد: در طول ۳۹ سال بعد انقلاب مشکلات زیادی را پشت سر گذاشتیم و بخش عظیمی را مدیون رسانه‌ها بوده‌ایم، هر جا توفیقی داشته‌ایم متعلق به همه است و رسانه در آن نقش دارد.

همتی بابیان اینکه هر جا گام خوبی برداشته شود نقش رسانه در آن پررنگ بوده است، افزود: در دوره مسئولیتم، نگاهم به رسانه بلند و جامع و منطقی است؛ در آغاز کارم دو سه مورد از اخبار منتشرشده از خبرنگاران فعال استان را متوجه و دستور پیگیری دادم.

به کمک رسانه‌ها  استان را در مسیر توسعه قرار می دهیم

عالی‌ترین مقام دولت در استان هرمزگان ادامه داد: اگر می‌خواهیم اشراف به مشکلات استان داشته باشیم، بخش عظیم آن از طریق رسانه قابل به دست آوردن است؛ من همیشه اخبار را دنبال و مشکلات را از این طریق شناسایی می‌کردم و آن‌ها را برای پاسخگویی در اختیار مدیران قرار می‌دادم.

همتی با اشاره به اینکه اعتقاددارم به کمک رسانه‌ها می‌توانم استان را در شرایطی قرار دهیم که در مسیر توسعه قرار بگیرد، اظهار کرد: بنده قادر نخواهم بود تمامی استان را ببینم اما به کمک خبرنگاران می‌توان این موضوع را به دست آورد.

استاندار هرمزگان بابیان اینکه‌این مسئله مهمی است و در تصمیم‌گیری‌هایمان تأثیر خواهد گذاشت، اضافه کرد: وقتی در اخبار تلویزیون از مشکل مدرسه‌ای در هشتبندی که البته تصویر پخش‌شده در خصوص روزهای قبل بود و آن موضوع برطرف شده بود، دستور پیگیری سریع مشکل مدرسه هشتبندی میناب را دادم و نماینده‌ای برای حل آن اعزام کردم.

دروازه تجارت ایران در هرمزگان است

وی با اشاره به اینکه از رسانه‌ها انتظار دارم که با عقلانیت و تدبیر، خبر را غنی‌سازی کرده، حرف‌های زائد را بیرون ببریم و نگذاریم نگاه زائد ارزش خبر را بکاهد و یا نظر شخصی را در آن بگنجانیم، تصریح کرد: جامعه خبری جامعه‌ای منطقی و مسئول است، می‌توان فهمید خبر حرفه‌ای است یا غیرحرفه‌ای؛ تمامی سختی‌ها، نداشتن بیمه، کمبود تجهیزات، عدم وجود مکان مناسب و امنیت شغلی جامعه خبری استان را درک می‌کنم اما این شغل را انتخاب کردید و این یعنی ایثار آن‌هم در استانی با این ظرفیت!

همتی بابیان اینکه در هرمزگان، صنایع، گمرکات مناطق آزاد و بخش‌های مختلف سرمایه‌گذاری ملی انجام‌شده و شرایط استان اقتضا می‌کند که نگاه ملی به این استان استراتژیک و متفاوت باشد، افزود: دروازه تجارت ایران در هرمزگان است و نزدیک ۶۰ درصد اقتصاد کشور در این استان رقم می‌خورد.

وی با تأکید بر اینکه نگاهم به هرمزگان استانی نخواهد بود زیرا هرمزگان، فراملی است و باید هرمزگانی‌ها هم از این مزایا بهره‌مند بشوند و به سطح قابل‌قبولی از آسایش و رفاه برسند، اضافه کرد: صنایع حیاتی در این استان شکل‌گرفته است، تأکیدم بر این است و نظارت هم خواهم کرد؛ تا آنجایی که مقدور است منافع استان و ملی در این مجموعه باید همسو شوند.

استاندار هرمزگان با اشاره به اینکه اگر این اتفاق بیفتد، مشکل بیکاری و دیگر مشکلات هرمزگان برطرف می‌شود، اظهار کرد: آشتی خوبی بین مردم با این ظرفیت‌ها برقرار می‌شود و مردم با علاقه‌مندی و احساس مسئولیت به این مراکز تلاش خواهند کرد.

اولویت اشتغال در صنایع استان هرمزگان با نیروهای محلی است

همتی با اشاره به اینکه اولویت اشتغال در صنایع استان هرمزگان با نیروهای محلی است که در این موضوع باید با توجه به نیازهای استان، آموزش و مهارت‌آموزی داشته باشیم و بهانه نداشتن نیرو در زمینه‌های مختلف را سلب کنیم، اضافه کرد: همه صنایع باید در خدمت مردم قرار بگیرند و این سازگاری را باید با کمک هم به وجود آوریم.

وی بابیان اینکه ظرفیت‌های خوبی در دریا، تجارت‌های محلی، بخش کشاورزی و بسیاری از زمینه‌های دیگر وجود دارد که باید با کمک مردم و جوانان استان آن‌ها را تقویت کنیم، عنوان کرد: باید گردشگری در این استان بیشتر از صنایع و هر چیز دیگری فعال باشد؛چرا باید شمال کشور با حجم عظیمی از گردشگر مواجه شود درصورتی‌که ساحل زیبای خلیج همیشه فارس چندین ماه می‌تواند گنجینه خوبی برای گردشگران باشد.

استاندار هرمزگان با اشاره به اینکه باید از طریق گسترش راه‌ها، توسعه راه‌های مواصلاتی، ایجاد امکانات ایمن و ارزان برای دسترسی تمامی نقاط کشور به استان، باید تجارت‌های جدیدی را ایجاد کنیم، خاطرنشان کرد: روزانه تعداد زیادی ماشین سنگین در استان هرمزگان تردد می‌کند اما زیرساخت‌های راه بسیار ضعیف است، این‌همه مجتمع‌های زیبا بین راه‌های کشور وجود دارند که متأسفانه در مسیر حضورم به حاجی‌آباد در جاده‌های هرمزگان مشاهده نکردم.

همتی بابیان اینکه امروز یک ماه پس از توفیق خدمت به مردم هرمزگان، جلساتی با فرمانداران، روسای ستان دکتر روحانی در استان، معتمدین محلی، ائمه جمعه و مدیران بخش خصوصی برگزار کردم تا بتوانم در یک ماه اول اطلاعاتم در مورد استان را به‌روز کنم و مدیران را در مسیر پیگیری و برنامه‌ریزی قرار دهم، تصریح کرد: ارزش‌افزوده بسیاری از صنایع چون دفاتر مرکزی‌شان در سایر استان‌هاست به هرمزگان تعلق نمی‌گیرد و از آن‌ها محرومیم پس باید با اقدام منطقی به آن‌ها را مجاب کنیم تا حق استان را پرداخت کنند و اگر این اتفاق بیفتد بسیاری از مشکلات حل خواهند شد.

وی با اشاره به اینکه بندرعباس در بحث‌های مسکن مهر، خورها، فاضلاب، آلودگی دریا، وضعیت بافت فرسوده و سکونت‌گاه‌های غیرمجاز و روشنایی معابر با مشکلات بسیاری مواجه است، تصریح کرد: گرچه در کنار سواحل استان تا حدودی کارشده اما این میزان برای مردم استان و گردشگران کافی نیست.

رتبه ۱۹ کنکور برای استان هرمزگان به‌هیچ‌وجه قابل‌قبول نیست

همتی بابیان اینکه نزدیک ۱۸۹ میلیارد تومان برای مسیر جاده ساحلی که از خوزستان، بوشهر، هرمزگان عبور و به چابهار می‌رسد و ۹۰۰ کیلومتر آن در استان هرمزگان است، تصویب‌شده است که تأکید می‌کنم باید بخش عظیمی از این پروژه تا پایان امسال آماده شود، اضافه کرد: طرح آزادراه بندرعباس به کرمان و شیراز آماده است؛ اختصاص دو هواپیما ATR به هرمزگان گام بزرگی در مسیر توسعه مسیر هوایی استان هرمزگان است.

وی با اشاره به اینکه در حوزه آموزش‌وپرورش مشکل‌داریم، تصریح کرد: باید همه مدیران برنامه انقلابی تعریف کنند زیرا رتبه ۱۹ کنکور برای استان هرمزگان به‌هیچ‌وجه قابل‌قبول نیست.

استاندار هرمزگان در بحث بهداشت و درمان نیز مشکلات اساسی دارد، اظهار کرد: اعتبار دانشگاه علوم پزشکی استان با تلاش کارکنانش باید افزایش یابد و باید هرمزگان به‌ مرکز جذب توریست سلامت تبدیل شود زیرا با این اتفاق هم مردم استان هرمزگان از این ظرفیت بی‌نیاز می‌شوند هم گردشگران جذب می‌شوند گرچه راه سختی پیش روداریم اگر شب و روز هم کارکنیم زمام کم می‌آوریم اما شایسته نیست مردم استان برای درمان خود به دیگر استان‌ها سفر کنند.

وی با اشاره به اینکه می‌توانیم زمان ساعت کار اداری را بیاییم و برویم یا می‌توانیم همه باهم شرایط را با کوتاه کردن شرایط سرمایه‌گذاری برای مدیران به‌ویژه بخش خصوصی فراهم کنیم، اضافه کرد: به‌زودی مرکز خدمات سرمایه‌گذاری استان هرمزگان را تأسیس می‌کنیم؛تا سرمایه‌گذاران نیاز نباشد به ادارات مختلف بروند و طبق آیین‌نامه باید تکلیف درخواست سرمایه‌گذاران و مجوزات طرح‌ها تا طی ۱۵ روز روشن شود و هیچ عذری برای کم‌کاری پذیرفتنی نیست.

باید برای بخش خصوصی به معنای واقعی فرش قرمز پهن کنیم

همتی با تأکید بر اینکه دولت منابعی ندارد بلکه  باید برای بخش خصوصی به معنای واقعی فرش قرمز پهن کنیم، افزود: این کار را بنده در قزوین انجام دادم و استقبال زیادی شد و نتیجه گرفتیم پس در هرمزگان ‌هم قابل انجام است.

وی بابیان اینکه تلفنم در اختیار رسانه‌ها و آحاد مردم است زیرا همگی چشم من هستید و می‌توانید بهترین همکار من در شناسایی مشکلات باشید، تصریح کرد: به دنبال مچ‌گیری نباشیم چون ما را از هدف خارج می‌کند بلکه هر جا جمعی اراده کرده‌ایم نتیجه مطلوب را به دست آوردیم.

وی با تأکید بر اینکه مدیران باید برنامه مستمر با خبرنگاران داشته باشند و رفتار رسانه‌ای خود را ازاین‌پس تغییر دهند، اظهار کرد: مدیران نباید از نقد سازنده ناراحت شوند و رابطه خود را با رسانه قطع کنند؛ هرچقدر کار حرفه‌ای و تخصصی و به‌دوراز غرض‌های شخصی باشد، من و استانداری با رسانه‌ها خواهند بود.

فارغ از هر چیزی به شایسته‌سالاری اهمیت می‌دهم

همتی با اشاره به اینکه باید به هم اعتماد کنیم تا باهم مشکلات استان را حل کنیم و هیچ‌کدام به‌تنهایی نمی‌توانیم کاری به‌پیش برویم، عنوان کرد: در مورداستفاده از بانوان و نیروهای اهل سنت و جوان، ملاک برای ما شایستگی و توانمندی است تا بتوانم فارغ از هر چیزی به شایسته‌سالاری اهمیت می‌دهم.

عالی‌ترینم مقام دولت در استان هرمزگان ادامه داد: از بانوان فعال، برادران اهل سنت و نیروهای جوان به‌طور حتم بهره خواهم برد؛ برای بنده شیعه و سنی تفاوتی ندارد زیرا همه باید باهم کارکنیم و این تفاهم و برادری را تقویت کنیم که بسیار زیباست و امیدوارم سایر استان‌ها از هرمزگان الگو بگیرند.

وی ادامه داد: اولویت بنده به‌کارگیری نیروی محلی در هرمزگان است مگر جایی که شناخت لازم ندارم زیرا مهم برای من کار کردن است، عشقی که من به هرمزگان دارم از شما کمتر نبوده و نخواهد بود.

از همه مشورت می‌گیرم اما تصمیم نهایی را خود می‌گیرم

همتی بابیان اینکه‌ای کاش فردی توانمند پیدا شود به زادگاه من برود آنجا را آباد کند، بومی و غیربومی فرق ندارد این بحث‌ها فرعی است و نمی‌تواند کمکی به توسعه هرمزگان کند، خاطرنشان کرد: از همه مشورت می‌گیرم اما تصمیم نهایی را خود می‌گیرم، من باید تیمم را خودم بچینم تا بهترین خدمات را ارائه دهند چون بنده مسئولم؛ اگر فرمانداری بگذارم و نتواند مشکلی را حل کند و من بگویم فلانی به من معرفی کرده از من نمی‌پذیرند!

استاندار هرمزگان بابیان اینکه وقتی قرار است من پاسخگو باشم، خودم باید تصمیم بگیرم، تصریح کرد: اگر انتخابی کردم مسئولیت آن با خودم است و پاسخگوی عملکرد آن خودم خواهم بود.

به گزارش ایسنا، در این نشست خبری دوساعته ابتدا نمایندگان فعالین رسانه‌ای در مدت سی دقیقه دغدغه‌ها و مشکلات عرصه خبری را مطرح کردند و در پایان استاندار هرمزگان با در اختیار قرار دادن شماره تماس خود از خبرنگاران خواست تا مشکلات را به وی اطلاع دهند.