بعد از متن انتقادی بستک نیوز/ اعلام برنامه جیره بندی توسط اداره آب فاضلاب شهری

بعد از متن انتقادی بستک نیوز مدیر آب فاضلاب شهری بستک برنامه جیره بندی را اعلام کرد. به گزارش پایگاه خبری بستک نیوز و به نقل از جهانگیریه ،مدیر آب و فاضلاب شهری بستک گفت: از دو هفته گذشته به علت گرمتر شدن هوا و افزایش مصرف مشترکین، نیاز بیشتر از تولید آب شرب شده […]

بعد از متن انتقادی بستک نیوز مدیر آب فاضلاب شهری بستک برنامه جیره بندی را اعلام کرد.

به گزارش پایگاه خبری بستک نیوز و به نقل از جهانگیریه ،مدیر آب و فاضلاب شهری بستک گفت: از دو هفته گذشته به علت گرمتر شدن هوا و افزایش مصرف مشترکین، نیاز بیشتر از تولید آب شرب شده است که در پی آن، آب ذخیره شده در دو منبع آب که ظرفیت آن ها یکی ۵۰۰۰ و دیگری ۲۰۰۰ متر مکعب می باشد رو به کاهش رفت و که اکنون خالی است.

وی خبر داد: اکنون شش حلقه چاه در روستای لاورمیستان در حال بهره برداری می باشد و تولید آب روزانه ۷۶۰۰ متر مکعب است که با توجه به نیاز مشترکین جوابگوی نیاز کنونی آنها نیست.

خطیب زاده بیان کرد: برای وصل نمودن چاه آب شرب اجاره ای روستای لاورمیستان به عنوان چاه ذخیره برای تولید آب، و استفاده در موارد ضروری نیز اقداماتی از قبیل: نصب پمپ، وصل کردن خط جمع آوری آب چاه به خط انتقال، نصب ترانس برق انجام گرفته است که اکنون در حال طی روال اداری برای گرفتن انشعاب برق  است.

وی تاکید کرد: برای وصل کردن این چاه به خط لوله نیاز به حل شدن اختلافات بر سر مالکیت این چاه است که این اختلافات در مراجع قضایی در حال پیگیری است.

مدیر آب و فاضلاب شهری بستک اظهار کرد: در سال گذشته کف شکنی چاه های آب انجام گرفته است و در سال جاری نیازی به این کار نیست و آب شرب تولیدی این چاه ها توسط خط لوله انتقال آب از روستای لاورمیستان به شهر بستک منتقل می شود که این خط انتقال دارای سه ایستگاه پمپاژ آب است که هر ایستگاه نیز دارای ۴ پمپ می باشند که ایستگاه آخر در حال بازسازی و تعمیرات اساسی است.

وی تصریح کرد: در صورت امکان تولید بیش از این، خط انتقال موجود، در حال حاضر ظرفیت انتقال بیشتر را ندارد که مشکل اصلی در بحث کم آبی نیز این مسئله است.

خطیب زاده افزود: با شرایط فعلی راهکارهای اجرایی برای حل مشکل کم آبی در ابتدا ترویج فرهنگ استفاده درست و بهینه از آب است و در مرحله بعد جیره بندی آب برای مشترکین، که اکنون در حال اجرا است.

وی خبر داد: برای جیره بندی آب در شهر بستک، شهر به دو قسمت تقسیم شده است که در حالت عادی در محله های بالا دست به علت آنکه در آخر خط انتقال هستند و یا در ارتفاع قرار دارند با مشکل کمبود آب مواجه اند که علت آن روشن نمودن دینام آب و مصرف روزانه آب در محله های پایین دست است که مانع از رسیدن آب به محله های بالادست در طول روز می گردد که این موجب می شود که این محله ها فاقد آب باشند و یا بعضا در ساعت های پایانی شب، آب به این محله ها می رسد که برای حل این مشکل روزهای یکشنبه و چهارشنبه به مدت ۲۴ ساعت آب محله های شهر جدید، بازار، پشت مسجد جامع قدیم، اوزی ها، خوری و میری قطع می شود تا برای محله های دیگر امکان استفاده از آب فراهم شود.

مدیر آب و فاضلاب شهری بستک افزود: در شهر بستک به علت اینکه شیرهای موجود در سطح شهر بعضا آب بندی نمی شوند (امکان قطع و وصل  وجود ندارد) موجب می گردد که عدالت در جیره بندی آب به صورت کامل رعایت نشود.

وی برای رفع مشکل خط انتقال آب که علت اصلی در کم آبی در فصول گرم سال می باشد این موارد را پیشنهاد کرد:

پیشنهاد اول: تعویض و افزایش قطر لوله برای ۱۸ کیلومتر از مسیر خط انتقال آب است که قطعه اول آن به طول ۶ کیلومتر و از نوع ۳۵۰ میلی متر است که آب شرب تولیدی را از چاه ها به ایستگاه پمپاژ شماره ۱ انتقال می دهد و متعاقب آن نیز می بایست خط انتقال آب ۳۵۰ میلی متری از فشار شکن تا روستای کوهیج به طول ۱۲ کیلومتر تعویض گردد که برآورد هزینه تعویض این خط لوله ۱۲ کیلومتری، ۳ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان است.

پیشنهاد دوم: اجرای خط لوله انتقال آب پلی اتیلن ۲۵۰ میلی متری از روستای کمشک تا روستای داربست به طول ۲۰ کیلومتر است تا با این کار روستاهای کهتویه، داربست و چاله و حتی بخشی از شهر جناح را به خط سراسری محرم وصل گردد تا با این کار، از حجم مشترکین استفاده کننده از چاه های آب روستای لاورمیستان کاسته شود که هزینه این طرح تقریبا یک و نیم تا ۲ میلیارد تومان برآورد می گردد.

خطیب زاده در ادامه افزود: در حال حاضر ۱۰ روستای شهرستان شامل: گچویه، کمشک، کنارسیاه، خمرقلندران، عالی احمدان، دهنو قلندران، گزه، پای تاوه، هنگویه و دهنوخواجه به خط لوله سراسری انتقال آب محرم و ۱۳ روستای دیگر و شهرهای بستک و جناح به خط لوله انتقال آب روستای لاورمیستان متصل هستند.

پیشنهاد سوم: با سرمایه گذاری بخش خصوصی، آب خلیج فارس در بندر چارک شیرین سازی شده و به بستک انتقال داده شود که چند شرکت در مناقصه ای که در این رابطه برگزار شده است شرکت کرده اند که تا یکی و دو هفته آینده پاکت های مناقضه باز می گردد و هزینه تقریبی این طرح ۸۰ میلیارد تومان است.

مدیر آب و فاضلاب شهری بستک خبر داد: تامین و جیره بندی آب برای شهرهای بستک و جناح و ۱۳ روستا شامل: کهتویه، چاله، داربست، گچویه، کمشک، کنارسیاه، خمرقلندران، عالی احمدان، دهنو قلندران، گزه، پای تاوه، هنگویه و دهنوخواجه بر عهده اداره آب و فاضلاب شهری است و همچنین تنها تامین آب ۱۰ روستای دیگر شامل: لاور، میستان، گرند، پادرو، کوهیج، نهند، فاریاب بستک، مغدان، گتاو و خلوص بر عهده اداره آب و فاضلاب شهری است و جیره بندی آن زیر نظر اداره آب و فاضلاب روستایی انجام می گردد. به این گونه که اداره آب و فاضلاب شهری با نصب کنتور حجمی در اول روستا و براساس سهمیه از قبل مشخص شده که براساس جمعیت آن روستا است آب را به منبع روستا پمپاژ کرده و تحویل اداره آب و فاضلاب روستایی می نماید و نحوه مدیریت جیره بندی آب در روستاها با همکاری شورا و توسط آبدار و زیر نظر اداره آب و فاضلاب روستایی انجام می گردد. که به عنوان مثال در روستای هنگویه هر ۳ روز ۱ بار به مدت ۳ الی ۴ ساعت توسط آبدار به مشترکین آبرسانی می گردد.