حالا که آثار تاریخی مُردند ما درخواست ساخت مجسمه مسئولین به عنوان اثر تاریخی برای شهر بستک را داریم!

به گزارش پایگاه خبری بستک نیوز ،جلیل پراگرد، دانشجوی کارشناسی معماری دانشگاه آزاد شهر بستک بعد از تخریب منزل قدیمی خوانین بستک یادداشتی به بستک نیوز ارسال کرد. متن یادداشت به شرح زیر می باشد؛ از زلزله ی سال ۱۳۹۲ که بهانه ی بسیار خوبی برای پاکسازی شهرستان از بناهای تاریخی شهر که نمادی از […]

به گزارش پایگاه خبری بستک نیوز ،جلیل پراگرد، دانشجوی کارشناسی معماری دانشگاه آزاد شهر بستک بعد از تخریب منزل قدیمی خوانین بستک یادداشتی به بستک نیوز ارسال کرد.

متن یادداشت به شرح زیر می باشد؛

از زلزله ی سال ۱۳۹۲ که بهانه ی بسیار خوبی برای پاکسازی شهرستان از بناهای تاریخی شهر که نمادی از فرهنگ و هنر و معماری بستکی بود چندین سال است که می گذرد. خانه هایی که از این بلای طبیعی جان سالم به در بردند به دست اداره ی میراث فرهنگی و تعدادی به دست مالکین سپرده شد.از تابستان سال ۱۳۹۵ شاهد تخریب خانه هایی قدیمی با معماری قوی و ضعیف بودیم، از خانه بوخش فکری گرفته تا خانه ای بسیار زیبا در کهتویه.

اداره میراث فرهنگی همیشه در خواب ، با صدای آژیر هشدار هواشناسی هم بیدار نشد، باران ۲۳۲ میلیمتری که در طول یک هفته همچنان می بارید، سقف خانه های قدیمی همچون خانه کاظم را که ثبت میراث فرهنگی بود، با خاک یکسان کرد. در کنار صدای باران و صدای ریزش سقف این بنا های ارزشمند صدای خر و پف رئیس میراث فرهنگی نیز به گوش میرسید. آیا انداختن چند متر پلاستیک بر روی این سقف های ارزشمند دشوار بود؟ گران بود؟این ها بهانه ای بیش نیست.

سقف اتاق آینه قلعه خان ریزش کرد و دلیلش بارش باران نبود،بلکه نگه داری و مرمت نادرست و همچنین بی توجهی مسئولین مرتبط بود، اتاقی که یکی از با ارزش ترین میراث بستک به شمار می آمد.
رئیس محترم میراث فرهنگی، اولین کار در مرمت یک اثر تاریخی پاکسازی آن اثر از زباله ها است، نه پاکسازی آن اثر از معماری اش!!!


انتهای پیام/آ