بحث طلاق به عنوان یک معضل فرهنگی در هرمزگان نگران‌کننده است/ نباید از جریانات انحرافی در سطح استان غافل بود

به گزارش پایگاه خبری بستک نیوز ، حجت‌الاسلام والمسلمین محمد عبادی‌زاده پنجشنبه شب در نشست صمیمی جمعی از صاحب‌نظران سیاسی و علمی استان هرمزگان اظهار داشت: استمرار این جلسات و گفتمان‌های مطالبه‌گرایانه و هم‌اندیشی به نفع همه مردم استان است و ان‌شالله گام مؤثری برای برگزاری جلسات بعدی با حضور سایر نمایندگان باشد. وی افزود: […]

به گزارش پایگاه خبری بستک نیوز ، حجت‌الاسلام والمسلمین محمد عبادی‌زاده پنجشنبه شب در نشست صمیمی جمعی از صاحب‌نظران سیاسی و علمی استان هرمزگان اظهار داشت: استمرار این جلسات و گفتمان‌های مطالبه‌گرایانه و هم‌اندیشی به نفع همه مردم استان است و ان‌شالله گام مؤثری برای برگزاری جلسات بعدی با حضور سایر نمایندگان باشد.

وی افزود: در بخش اقتصادی در حمایت از بنگاه‌های مولد اقدامی صورت نگرفته است، بنگاه‌های مولد و خانگی در استان هرمزگان آن طور که می‌شود تعریف کرد هر خانه یک کارخانه محسوب می‌شود و هر کسی می‌تواند چرخ‌های اقتصاد خانواده را فعال و به بدنه جامعه هدایت کند، اقتصاد باید مردمی شود و جریان‌های مخل اقتصاد تضعیف شود و اگر اقتصاد ما قرار هست مردمی باشد باید به مردم اعتماد کرد.

مسؤول دفتر نهاد رهبری در دانشگاه هرمزگان با اشاره به هدایت مردم به سمت فعالیت‌های اقتصادی تصریح کرد: اصلاح الگوی مصرف در برنامه‌های اقتصاد مقاومتی در استان باید مورد توجه قرار گیرد. ما از ظرفیت‌های اقتصادی استان در مسیر توسعه خوب استفاده نکرده‌ایم و در بحث صنایع تبدیلی که کمکی به بخش کشاورزی خواهد شد هیچ اقدام مؤثری صورت نگرفته است و سهمی که ما از فعالیت‌های اقتصادی در استان  برخودار بودیم فقط مشکلات زیست‌محیطی بوده است که این موضوع باید مورد توجه واقع شود.

حجت‌الاسلام عبادی‌زاده عنوان داشت: در بخش علمی دچار مشکل بوده‌ایم و در راه توسعه استان، یک برنامه مدون و نقشه راه مناسبی نداریم که به‌طور مثال مشخص شود استان هرمزگان در ده سال آینده به چه جایگاهی خواهد رسید و دستگاه‌ها را باید ملزم به انجام این کار کنیم و کمیته‌های راهبردی متشکل از نخبگان را جهت تعیین و هدایت وضعیت موجود در عرصه‌های فرهنگی و صنعتی شکل دهیم.

وی در ادامه یادآور شد: رشته‌های دانشگاه‌های ما مطابق با ظرفیت‌ها و نیاز استان نیست و یک سری رشته‌ها وجود دارد که برای این استان مناسب نیست، نیاز و ظرفیت استان در دانشگاه‌های ما راه‌اندازی رشته‌های مرتبط با ظرفیت و نیاز صنعت و دریاست مثلا حقوق دریایی و حمل و نقل دریایی. حقوق فقه به درد دانشگاه‌های این استان نمی‌خورد و نیاز است که یک بازنگری در این خصوص صورت گیرد.

مسؤول دفتر نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه هرمزگان اضافه کرد: در بخش فرهنگی نیازمند حمایت مدیران استانی هستیم تا از فرهنگ اصیل هرمزگان پاسداری کنیم و از همه صاحبان صنایع و فعالان اقتصادی انتظار می‌رود که از فرهنگ استان حمایت کنند و هیچ اقتصاد، تجارت و صنعتی بدون پیوست فرهنگی نمی‌تواند توسعه یابد و در چارچوب قوانین، مطالبه‌گری را بین مردم تبدیل به یک فرهنگ کنیم.

عبادی‌زاده یادآور شد: در توسعه کتابخانه‌ها که یکی از شاخصه‌های مهم در عرصه فرهنگی به شمار می‌رود سهم بسیار کمی داریم، بحث طلاق به عنوان یک معضل فرهنگی در جامعه ما نگران‌کننده است تا جایی که در بعضی از شهرستان‌های ما نسبت طلاق به ازدواج یک به سه است یعنی از هر سه ازدواج یک مورد منجر به طلاق می‌شود که یک فاجعه به حساب می‌آید.

وی تاکید کرد: نباید از جریانات انحرافی در سطح استان غافل بود. بنده شاهد بودم که وهابیت به شدت در استان فعالیت دارند و کلیساهای خانگی در این استان تشکیل می‌شود که از خارج از کشور دستور می‌گیرند که مهمترین خطر برای فرهنگ و اعتقادات ما هستند.

مسؤول دفتر نهاد رهبری در دانشگاه هرمزگان در پایان به عدم استفاده از ظرفیت‌های هرمزگان به نفع مردم این استان اشاره و خاطرنشان کرد: در بخش ورزش‌های آبی از دریا هیچ استفاده‌ای نمی‌شود و کاری صورت نگرفته است و نمره ورزش‌های دریایی در هرمزگان صفر است همچنین در بخش‌های دیگر از دریا هیچ استفاده‌ای نشده است که باید مسؤولان به قکر باشند و حق مردم ولایتمدار این استان را به آنان برگردانند.

منبع : فارس

انتهای پیام/آ