صحت‌سنجی مدارک متقاضیان پیش ثبت‌نام انتخابات مجلس آماده شد/مدارک ناقص پنج هزار نفر

محسن اسلامی دبیر و سخنگوی ستاد انتخابات کشور گفت: حدود ۴۹ هزار متقاضی پیش ثبت‌نام انتخابات دوازدهمین دوره مجلس از فردا منتظر دریافت پیامک از نتیجه صحت‌سنجی مدارک بارگذاری شده به صورت خود اظهاری در پنجره واحد انتخابات وزارت کشور باشند.

به گزارش بستک نیوز، محسن اسلامی درخصوص آخرین وضعیت بررسی مدارک متقاضیان گفت: نتایج اعلام شده از سوی ۶ دستگاه (ثبت احوال، فراجا، دادستانی، وزارت امور خارجه، سازمان امور استخدامی و آموزش عالی) متولی صحت‌سنجی مدارک بارگذاری شده در پنجره واحد ثبت نام وزارت کشور تا امروز نشان می‌دهد که بیش از پنج هزار نفر مدارک ناقص داشته‌اند که نسبت به حدود ۴۹ هزار متقاضی پیش ثبت نام این ریزش رقم چندانی نیست.

وی بیشترین نقص مدارک متقاضیان را مربوط به حوزه آموزش عالی و مدارک تحصیلی عنوان کرد و گفت: در حوزه دادستانی از بین بیش از ۴۸ هزار متقاضی پیش ثبت نام برای ورود به مجلس شورای اسلامی ۱۱۵ نفر مشکل یا سابقه کیفری داشته اند.

مدیرکل دفتر امور انتخابات وزارت کشور با تاکید براینکه نتیجه نهایی صحت‌سنجی از مدارک ارسال شده متقاضیان پیش ثبت نام تا ۲۶ شهریور ماه ۱۴۰۲ اعلام می‌شود، افزود: از فردا برای بیش از ۴۸ هزار نفر متقاضی پیش ثبت نام انتخابات مجلس شورای اسلامی پیامک ارسال خواهد شد که هر فرد می‌تواند نتیجه صحت‌سنجی مدارک خود اظهاری را در پنجره واحد وزارت کشور مشاهده و پیگیری کند.

اسلامی با اشاره به اینکه متقاضیان از ساعت ۸ صبح فردا می‌توانند وارد سامانه پنجره واحد انتخابات شوند و نتایج صحت‌سنجی ۶ دستگاه از مدارک خود را ببینند، افزود: نتایج صحت‌سنجی هر دستگاه در مورد هر فرد به صورت یک آیکون نمایش داده می‌شود که اگر قرمز باشد موضوع نقض مدارک مطرح است و دلیل آن نیز برای فرد متقاضی ثبت نام، شرح داده شده است.

وی گفت: داوطلبانی که به صورت سبز رنگ نتیجه صحت‌سنجی مدارک خود را دریافت می‌کنند با کد رهگیری اعلام شده می‌توانند در ۲۷ مهر ماه امسال وارد سامانه ثبت نام نهایی برای انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی شوند.

اسلامی با تاکید بر اینکه رد صحت‌سنجی مدارک هر فرد به معنی احراز یاعدم احراز نیست، گفت: طبق قانون افراد امکان ثبت اعتراض خود را تا ۲۶ مهرماه امسال دارند و می‌توانند در صورت رفع اشکال و نواقص مدارک و دریافت تاییدیه ۶ دستگاه مربوطه، کد رهگیری برای ثبت نام نهایی دریافت کنند.

دبیر ستاد انتخابات کشور با بیان این مهم که طبق قانون فرصت پاسخ دادن ۶ دستگاه متولی به اعتراض متقاضیان پیش ثبت نام تا ۲۶ مهرماه یعنی یک روز قبل از برگزاری ثبت نام نهایی تعیین شده، گفت: براساس قانون ثبت نام نهایی نیز که از ۲۷ مهرماه آغاز می‌شود به صورت الکترونیکی برگزاری خواهد شد.

انتهای پیام/