کارت سوخت حذف نمی‌شود/ نرخ بنزین با مصرف بیشتر در ماه پلکانی افزایش می‌یابد

به گزارش پایگاه خبی بستک نیوز و به نقل از خبرگزاری فارس، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (سه‌شنبه ۲۴ فروردین) و در جریان بررسی مصوبات کمیسیون‌های تخصصی و پیشنهادهای نمایندگان درباره گزارش کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۹۵ کشور دولت را مکلف کردند حداکثر ۴ ماه پس از تصویب این قانون کلیه […]

به گزارش پایگاه خبی بستک نیوز و به نقل از خبرگزاری فارس، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (سه‌شنبه ۲۴ فروردین) و در جریان بررسی مصوبات کمیسیون‌های تخصصی و پیشنهادهای نمایندگان درباره گزارش کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۹۵ کشور دولت را مکلف کردند حداکثر ۴ ماه پس از تصویب این قانون کلیه وسایل نقلیه سبک و سنگین اعم از بنزینی، گازوئیلی و دوگانه‌سوز را که کارت هوشمند سوخت ندارند به این کارت مجهز کنند.

نمایندگان در ادامه مقرر کردند عرضه هرگونه سوخت به کلیه وسایل نقلیه صرفا با استفاده از کارت مذکور مجاز خواهد بود و وسایل نقلیه‌ای مشمول دریافت کارت هوشمند سوخت خواهند شد که دارای برگ معاینه فنی و بیمه نامه شخص ثالث بوده و عوارض سالانه خودرو را نیز پرداخت کرده باشند.

بر اساس این مصوبه هزینه واگذاری کارت هوشمند سوخت از مالک خودرو دریافت خواهد شد و قیمت انواع سوخت برابر قیمت آنها در پایان سال ۹۴ به علاوه همه انواع سوخت تک‌نرخی خواهد بود.

*استفاده از کارت سوخت جایگاه مشمول عوارض می‌شود

وکلای ملت در ادامه مصوبه خود مقرر کردند در صورتی که وسیله نقلیه‌ای با استفاده از کارت سوخت جایگاه سوخت‌گیری کنند علاوه بر پرداخت بهای سوخت به میزان قیمت تمام شده سوخت به عنوان عوارض استفاده کارت سوخت جایگاه از صاحب وسیله نقلیه دریافت خواهد شد.

در ادامه مصوبه معین شد در تاریخ الزامی شدن استفاده از کارت هوشمند سوخت موضوع صدر این تبصره دولت مکلف است از مصرف‌کنندگان بنزین بیش از مقدار پایه تعیین شده به صورت پلکانی عوارض انتشار آلایندگی، عوارض استفاده از زیرساخت‌های کشور اعم از جاده‌ها و خیابان‌ها و تجهیزات مربوط و عوارض ایجاد ترافیک به روش مذکور در بند ۵ دریافت نماید.

بر اساس مصوبه امروز نمایندگان متوسط مقدار مصرف ماهانه بنزین برای یک بار و بر اساس هر یک از انواع وسایل نقلیه با تعداد سیلندرهای مشابه (یک تا ۶ سیلندر) به عنوان پله اول تأیید می‌گردد و پلکان‌های بعدی به مقدار ۴۰ لیتر به پله ماقبل اضافه می شود.

برای هر لیتر مصرف مازاد بر پله اول نسبت به مقدار مصرف پایه ۵ هزار ریال و در پلکان‌های دوم و سوم به ترتیب ۷۵۰۰ و ۱۰ هزار ریال و مازاد بر مصرف ۱۸۰ لیتر در ماه قیمت تمام شده بنزین از مصرف‌کننده به عنوان عوارض موضوع بند ۴ فوق دریافت خواهد شد.

بدین ترتیب تا ۱۸۰ لیتر مصرف ماهانه نرخ بنزین برای هر لیتر ۱۰۰۰۰ ریال ، از ۱۸۰ لیتر تا ۲۲۰ لیتر مصرف ماهانه نرخ بنزین برای هر لیتر ۱۵۰۰۰ ریال ،از ۲۲۰ تا ۲۶۰ مصرف ماهانه نرخ بنزین برای هر لیتر ۱۷۵۰۰ ریال ،از ۲۶۰ تا ۳۰۰ مصرف ماهانه نرخ بنزین برای هر لیتر ۲۰۰۰۰ ریال می باشد.