مشارکت مردم و خیّرین نشان از اثربخشی طرح‌های آبخیزداری است

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بستک گفت: استقبال و مشارکت مردم و خیّرین در اجرای پروژه‌های آبخیزداری و آبخوانداری نشان از اثربخشی این‌گونه طرح‌ها در تغذیه منابع آب زیرزمینی و کنترل سیلاب است.

به گزارش بستک نیوز، حامد احمدپور رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان بستک در جریان بازدید از مراحل پایانی ساخت سازه آبخیزداری حوزه مُغدان به اتفاق نماینده خیّر گفت: استقبال و مشارکت مردم و خیّرین در اجرای پروژه‌های آبخیزداری و آبخوانداری نشان از اثربخشی این‌گونه طرح‌ها در تغذیه منابع آب زیرزمینی و کنترل سیلاب است.

وی ضمن تشکر از خیّر پروژه آبخیزداری حوزه مُغدان و نماینده ایشان گفت: در شهرستان بستک مردم بیشترین مشارکت را در اجرای طرح‌های منابع طبیعی و آبخیزداری دارند به‌طوری که در این زمینه در سطح کشور پیشگام هستیم و فعالیت‌های بسیار خوبی اعم از اجرای سازه‌های مکانیکی آبخیزداری و عملیات بیولوژیک در جهت حفظ و توسعه گونه‌های گیاهی در گذشته انجام داده‌ایم، امسال نیز ساخت یک دستگاه سازه سنگی ملاتی آبخیزداری در حوزه مُغدان با اعتباری بالغ بر ۴ میلیارد تومان توسط خیرین انجام شده است.

احمدپور با اشاره به جزئیات این پروژه گفت: این طرح مشتمل بر یک‌ دستگاه سازه مکانیکی سنگی ملاتی است که ارتفاع مفید این‌ سازه ۱۲متر و مساحت زیرحوزه آن ۶۵۰ هکتار است و در هر بارندگی قادر به استحصال ۵۰۰ هزار متر مکعب رواناب می‌باشد.

جنگلدار بستک هدف از اجرای این سازه آبخیزداری را کاهش خسارت ناشی از خشکسالی‌ها و سیلاب، حفظ منابع آب و خاک، بهبود کمی و‌ کیفی پوشش گیاهی منطقه، ایجاد محیط تفرجگاهی و اکوتوریسم عنوان کرد.

وی با بیان اینکه آبخیزداری و آبخوانداری را می‌توان تنها راهکار مقابله با مشکلات سیل و خشکسالی دانست گفت: آبخیزداری و بویژه آبخوانداری با رسالت ذاتی نفوذ باران و سیلاب به درون زمین، نقش موثری را در مهار روند تشدید خشکسالی ایفا می‌نماید و بر لزوم اجرای بیشتر اینگونه طرح‌ ها تاکید کرد.

انتهای پیام/