سوء استفاده از پازن‌های نر در فصل جفتگیری

متاسفانه اخیرا شاهد هدایت دام‌های اهلی ماده به سوی زیستگاه‌های وحوش در فصل جفتگیری هستیم که یکی از خسارت‌بارترین عواملی برای بقا و تولیدمثل این گونه میباشد.

به گزارش بستک نیوز و به نقل از خبرگزاری میزان، ورود غیرقانونی گله‌های دام به زیستگاه‌های حیات وحش، یکی از خسارت‌بارترین عواملی است که بقا و تولیدمثل وحوش را تحت تاثیر قرار می‌دهد. با این حال، به منظور مقابله با تخلفات گله‌داران اقدامی قاطع در دست اجرا قرار ندارد.

متاسفانه اخیرا شاهد هدایت دام‌های اهلی ماده به سوی زیستگاه‌های وحوش در فصل جفتگیری هستیم.

در ادامه، فیلمی از بزهای اهلی صالح‌آباد بستک واقع در استان هرمزگان را مشاهده می‌کنید که به سوی زیستگاه‌های پازن هدایت شده‌اند تا بخشی از سهم طبیعت منطقه از نسل جدید این گونه را برای سودجویان به ارمغان ببرند. اقدامی که سبب می‌شود برخی از کل‌ها به جای جفتگیری با بزهای وحشی در ارتفاعات، در پایین‌دست با بزهای اهلی جفتگیری کنند. بزهای اهلی باردار، پس از بازگشتن نزد دامدار، بزغاله‌هایی دورگه شبیه به کل و بزهای وحشی به دنیا می‌آورند که با قیمتی به مراتب بیشتر از بزغاله‌های عادی معامله می‌شوند.

حاصل جفتگیری‌ بزهای اهلی با کل‌ها، کاهش شانس جفتگیری بزهای وحشی و کاهش موالید در نسل بعدی است. به علاوه در صورتی که بزهای اهلی باردار در طبیعت بمانند با زایمان بزغاله‌های هیبرید سبب از بین رفتن خلوص ژنتیکی در گله خواهند شد.

پازن، زیرگونه‌ای از گونه بز کوهی است. پازن‌‌ها در بالا‌رفتن از صخره‌های صعب‌العبور مهارت شگفت‌انگیزی دارند. به همین سبب، به آن‌ها سلطان صخره‌ها نام داده‌اند. پازن‌های نر، که کَل نامیده می‌شوند، شاخ‌های بلند شمشیر مانند و ریش‌سیاه رنگ دارند.

انتهای پیام/