لغو اجرای عمومی نمایش گروه انتیکه در شهر بستک از جانب اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان هرمزگان کاملاً غیر قانونی و غیر منصفانه بود

به گزارش پایگاه خبری بستک نیوز ، بعد از اتفاقات پیرامون لغو اجرای نمایش ” ای کاش اسلحه ها هم خواب می دیدند ” گروه انتیکه بستک ، سبحان جامه دار رئیس مجمع هنرمندان شهرستان بستک با ارسال یادداشتی به این قضیه واکنش نشان داد ، متن این یادداشت به شرح زیر می باشد. به […]

به گزارش پایگاه خبری بستک نیوز ، بعد از اتفاقات پیرامون لغو اجرای نمایش ” ای کاش اسلحه ها هم خواب می دیدند ” گروه انتیکه بستک ، sobhanسبحان جامه دار رئیس مجمع هنرمندان شهرستان بستک با ارسال یادداشتی به این قضیه واکنش نشان داد ، متن این یادداشت به شرح زیر می باشد.

به نام خدا

 لغو اجرای عمومی نمایش “ای کاش اسلحه ها هم خواب می دیدند” به کارگردانی آرش بزم از گروه انتیکه بستک آنهم در شهر بستک از جانب اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان هرمزگان کاملاً غیر قانونی و غیر منصفانه بود.

سه مورد از دلایل لغو اجرای عموم به منزله ی دخالت در کارگردانی محسوب شده و غیرحرفه ای مطرح شده ست،دو از سه داور بازبینی که به بستک آمده بودند موارد مطرح شده در نامه اصلاحیه برای اجرای عموم را از جانب خودشان رد کرده اند.
جناب آقای موحدی معاون محترم اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهر بندرعباس این موضوع را برای جوانان فعال عرصه ی هنری شهرستان بستک توضیح دهید،یکی از دلایل عدم صدور مجوز طبق گفته ی کارشناس فرهنگی اداره عدم حضور شما در اداره در وقت رسمی بوده است تا اینکه اجرا این گروه به تعویق بیفتد ، چه وظیفه ای مهمتر از خدمت به گروه نوپا،جوان و درخشان انتیکه بستک می باشد (یک به یک اعضای گروه انتیکه از شما توضیح می خواهند و شما موظف به پاسخگویی هستید ، موضوع نگاه خصمانه از جانب اداره کل نشینان از پیش از جشنواره تا بحال را برای ما شفاف سازی کنید)
سه مورد مطرح شده در نامه اصلاحیه :
ارایه تصویری روشن تر در اجرا از شخصیت ها حذف و اصلاح صحنه های تکراری و زمان های مرده نمایش
تقویت دراماتیک با پررنگ تر کردن انگیزه ها و موانع دراماتیک

قطعاً متخصصین هنر تئاتر استان این سه موضوع از جانب اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و جناب اقای موحدی و عدم مشورت با داوران بازبین را آنهم برای اجرای عموم در بستک منطقی نمی دانند.
در ادامه گروه را محکوم به عدم رعایت موارد اصلاحیه بازبینی در جشنواره کرده اند درصورتی که تمامی موارد اصلاحیه مطرح شده به دقت بررسی و براساس مستندات ، نمایش اجرا شده در جشنواره طبق این موارد اجرا شده ست که این محکومیت به هیچ وجه برای اعضای این گروه قابل درک و پذیرش نیست و نخواهد بود.
قطار هنر شهرستان بستک هرگاه به مرکز استان رسیده است سنگ باران شده است اینبار واگن تئاتر ازین تنگ نظری ها لطمه خورده است.
اما امروز هنر و هنرمندان بستکی بیدارند ، جوانان فعال عرصه تئاتر بستک از هنرمندان عرصه ی تئاتر استان درخواست یاری دارند (اگر هرمزگان امروز برای بستک بیدار بود بستک هم به زمانش برای هرمزگان بیدار خواهد بود)
امروز بنده به عنوان مسئول مجمع هنرمندان شهرستان بستک و جوان علاقه مند و فعال عرصه ی فرهنگی و هنری استان در استان خودمان (هرمزگان) احساس غریبی کرده ام،هنرمندان استان این حس خوبی نیست یاری کنید این حس از دوش هنرمندان بستکی برداشته شود.

اما دوستان اداره کل نشین درست است که هنرمندان ما در بستک از روابط موجود در مرکز استان بی اطلاع ند اما حاضر به پذیرش نگاه خصمانه شما هم نخواهند شد.
امروز من،آرش بزم،مهران محمودزاده،کوروش سلمانی،ابراهیم پشتکوهی،محمد سایبانی،حسن اماسه،حسین کریمی،رضا غریب زاده دریایی،مجید سرنی زاده،علیرضا داوری و…همه و همه مسوولیم تا دینمان را به هنر تئاتر بستک در مرکز استان ادا کنیم.
امروز آرش بزم یعنی گروه انتیکه و گروه انتیکه یعنی بستک ، اگر حق بستک را دادند که هیچ اگر ندادند تبعاتش را هم باید بپذیرند ما ساکت نمی مانیم.
جناب آقای سعید موحدی معاون محترم فرهنگی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی  بندرعباس محض اطلاعتان می گویم،امروز آرش بزم پس از عملکرد غیرقانونی و نابخردانه شما اعلام خستگی و بی انگیزگی کرد ما این را از چشم شما میبینیم بهایش را باید بپردازید.
آیا یکبار به این گروه کمک مادی کرده اید ؟ آیا برای تامین هزینه هایشان تدبیری اندیشیده اید ؟
اگر بودجه ندارید از لحاظ معنوی حمایتشان کنید نه اینکه سنگ اندازی کنید که اجرای عمومشان تنها منبع درآمدی و تامینی هزینه هایشان را هم قطع کنید.
اکنون مردم شهر بستک هم در حمایت از هنرمندانشان از این موضوع رنجیده اند ، تئاتر در بستک و فرهنگ تئاتر بینی در بین مردمان بستک درخت بی ریشه ای نیست که به دست کسانی بخواهد قطع و خشک شود…
جناب آقای سعید موحدی و جناب آقای دکتر درویش نژاد  مدیرکل محترم اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان  باید از جوانان هنرمند بستکی و مردم بستک عذرخواهی کنند و هیج جز این،مورد قبول ما نخواهد بود.

در بیست و هشتمین جشنواره تئاتر استانی اجرا نامبرده را که به گفته کارشناس ها و منتقدین کمال شایستگی حضور در بخش اصلی جشنواره را دارا بود از بخش اصلی کنار زدید هیج نگفتیم پس از اجرایشان در جشنواره آسمان ریسمان کردید که تمرکز اعضای گروه را برهم بزنید هیچ نگفتیم اما امروز بحث گذشت از خواسته ی ما نیست امروز بحث بحثِ هنر و هنرمندان جوان و خوش استعداد شهرماست.

سبحان جامه دار رئیس مجمع هنرمندان شهرستان بستک

انتهای پیام/آ