گفتگوی اختصاصی:

فقر طبیعت

فقر و تنگدستی گروهی از مردم نه بخاطر طبیعت بلکه به رفتار خود آنان مرتبط است و پدیده فقر نه حقیقتی ذاتی بلکه پدیده ای تحمیلی است و به عملکرد خود انسان ها بر می گردد.

به گزارش پایگاه خبری بستک نیوز، حجت الاسلام والمسلمین یونس قائدی امام جمعه و نماینده ولی فقیه در شهرستان بستک طی گفتگویی اختصاصی با خبرنگار ما اظهار داشت: گاهی بعضی از افراد به این موضوع اعتقاد دارند که اگر از لحاظ مالی دچار فقر و گرفتاری های مادی و معیشتی شده اند، مشکل از طبیعت و منطقه ای است که در آن زندگی می کنند که این نوع تفکر به فقر طبیعت معروف است.

وی افزود: اینگونه افراد فکر می کنند چون طبیعت و منطقه ای که در آن زندگی می کنند دچار فقر است، وضعیت کشاورزی مناسبی ندارد، آب مناسبی ندارد، صنعت و امکانات خاص دیگری که بتواند ایجاد اشتغال کند ندارد، پس ما دچار فقر شده ایم و با مشکلات دست و پنجه نرم می کنیم.بنابراین مشکل از ما نیست و مقصر طبیعت است.

حجت الاسلام والمسلمین قائدی با بیان اینکه خداوند در قرآن کریم طی آیات متعددی مسئله تفکر فقر طبیعت را رد کرده و آن را مسئله ای باطل و در واقع خرافی می داند گفت: خداوند تبارک و تعالی ریشه گرفتاری و بدبختی بعضی از انسان ها را اعمال زشت و ظالمانه آنها می داند، یعنی نوع عملکرد ما می تواند حتی در زندگی مالی و مادی ما اثرگذار باشد.

وی با اشاره به آیه “وَ مَا مِن دَآبَّهٍ فِی الأَرْضِ إِلاَّ عَلَى اللّهِ رِزْقُهَا وَ یَعْلَمُ مُسْتَقَرَّهَا وَ مُسْتَوْدَعَهَا کُلٌّ فِی کِتَابٍ مُّبِینٍ” گفت: در این آیه وعده داد شده که روزی هر جنبنده ای فراهم می شود، خداوند نفرموده که آن جنبنده یا موجود در اروپا زندگی کند یا آفریقا، در جای سرسبز باشد یا مکانی گرم و خشک، بلکه از دقت و تعمق در همین آیه می توان فهمید که خداوند هر موجودی را که آفریده، رزق و روزی اش را همراه او فرستاده و این خود اوست که باید تلاش کند و زحمت بکشد تا روزی خود را به نحو احسن به دست بیاورد.

نماینده ولی فقیه در شهرستان بستک اضافه کرد: گاهی خود انسان با اعمال ظالمانه اش باعث می شود رزق و روزی ای که حواله اش شده و بناست در خدمت او باشد یا در اختیارش قرار بگیرد، بسوزد و از بین برود. گاهی با رفتارش، گاهی با نوع صحبت و کلامش، گاهی با یک غیبت یا دروغ و گاهی با تهمت و افترا به برادر و خواهر دینی اش! قطعا خداوند به وعده خود برای بندگانش عمل می کند و این انسان است که باید مراقب اعمال و رفتارش باشد.ما انسان ها گاهی بار مسئولیتی را که به ما واگذار شده، نمی توانیم یا نمی خواهیم به سرمنزل مقصود برسانیم.

وی تصریح کرد: ما موجودات توجه نمی کنیم که از کجا آمده ایم و به کجا می رویم، توجه نمی کنیم که این دنیا فقط منزلگاهی موقتی است، توجه نمی کنیم که حتی پیامبر (ص) که بزرگترین و آبرومندترین انسان نزد خداوند است هم مثل سایر انسان ها عمری طبیعی و زندگی کوتاهی داشته است.یعنی انسانی با آن عظمت و با آن بار سنگین مسئولیت که از جانب خداوند به او واگذار شده (هم مسئولیت هدایت دنیوی، حاکمیت و مدیریت جامعه اسلامی و هم هدایت اخروی مردم) مثل بقیه انسان ها عمر طبیعی داشته و این شخصیت بزرگ از جهان بشریت گرفته شده است.بنابراین زندگی دنیا یک زندگی خاص با شرایط خاص و زمان خاص است.

امام جمعه بستک در بخش دیگری از گفتگو با بیان اینکه خزانه رزق دست خداست افزود: همه ما باید تابع خداوندی باشیم که کلیددار خزانه رزق و روزی ماست و فرامین او را اطاعت کنیم.خداوند به ما بندگانش محبت ارزانی داشته و پنج وعده نماز را عنایت کرده تا با او راز و نیاز کنیم.به این معنا که مراقب باشیم خداوندی هست، حساب و کتابی است و قیامت و معاد وجود دارد.

وی با اشاره به آیه “وَالْأَرْضَ مَدَدْنَاهَا وَأَلْقَیْنَا فِیهَا رَوَاسِیَ وَأَنْبَتْنَا فِیهَا مِنْ کُلِّ شَیْءٍ مَوْزُونٍ” اظهار داشت: خداوند به همه موجودات، چه آن که در غار زندگی می کند و چه او که در جنگل به سر می برد، چه موجوداتی که در اعماق اقیانوس ها هستند و چه آنها که محل زندگیشان در زیر خاک است، به نوعی روزی می رساند و همه موجودات عالم به نوعی تسبیح گوی خداوند هستند.خداوند خودش فرموده که هم راه های رزق و روزی را به شما نشان داده ایم، هم روزی را در اختیار شما قرار دادیم و هم رزق و روزی را در اختیار آنهایی که شما توان روزی رساندن به آنها را نداشتید قرار دادیم.

حجت الاسلام والمسلمین قائدی خاطرنشان کرد: خداوند به انسان ها اعلام کرده که هر آنچه برای زندگی لازم دارید به اندازه فراوان آماده است.ما باید در مقابل خداوندی که اینقدر به بندگانش مهربانی و عطوفت دارد خاضع باشیم.بنابراین مسئله فقر طبیعت نیست.خداوند می خواهد با این آیات به ما بفهماند که مسئله فقر طبیعت مسئله ای خیالی است تا مبادا به آن دل خوش کنیم و فقر و گرفتاری های معیشتی خود را به طبیعت و منطقه ای که در آن زندگی می کنیم نسبت دهیم.

وی تاکید کرد: چه بسیارند افرادی که در کوه ها و مناطق مختلف زندگی می کنند و از قوه فکر خود استفاده کرده و بهترین راه درآمد و معیشت را برای خود فراهم ساخته اند.خداوند به انسان ها قوه تفکر و تعقل عنایت کرده تا از فکر و اندیشه خود برای کسب درآمد استفاده کنند، وگرنه برای خداوند بندگانش فرقی ندارند و به همه روزی می رساند، این از اعمال و عملکرد ماست که بر زندگی و معیشتمان تاثیر می گذارد.

امام جمعه بستک در بخش پایانی گفتگو با اشاره به آیه “ظَهَرَ الْفَسَادُ فِی الْبَرِّ وَالْبَحْرِ بِمَا کَسَبَتْ أَیْدِی النَّاسِ لِیُذِیقَهُمْ بَعْضَ الَّذِی عَمِلُوا لَعَلَّهُمْ یَرْجِعُونَ” بیان داشت: خداوند در این آیه این موضوع را کاملا روشن ساخته که اگر فساد، بدبختی و گرفتاری در زندگی انسان ایجاد شود نتیجه اعمال ناشایست خود انسان هاست.بدین معنا که اگر در زندگی ما انسان ها گرفتاری به وجود آمد باید به خودمان رجوع کنیم و اعمال خودمان را بسنجیم و طبیعت و منطقه ای را که در آن زندگی می کنیم مقصر ندانیم.در نتیجه فقر و تنگدستی گروهی از مردم نه بخاطر طبیعت بلکه به رفتار خود آنان یا گروهی دیگر مرتبط است و پدیده فقر نه حقیقتی ذاتی و حتمی بلکه پدیده ای عارضی و تحمیلی است و به عملکرد، کنش و رفتار خود انسان‌ها بر می گردد.

وی افزود: توجه به مسئله حلال و حرام، تاثیر بسزایی در افزایش رزق و روزی در زندگی شخصی انسان ها دارد.

انتهای پیام / گزارشگر: شهاب زمانی