زمین لرزه ۵.۶ ریشتری کوخرد را لرزاند

زمین لرزه ای به بزرگی ۵.۶ ریشتر ظهر امروز به مرکزیت کوخرد در شهرستان بستک رخ داد.

به گزارش پایگاه خبری بستک نیوز، مرکز لرزه نگاری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران زمین لرزه ای را به بزرگی ۵.۶ ریشتر در مقیاس امواج درونی زمین ساعت ۱۴ و ۲۸ دقیقه امروز در عمق ۱۰ کیلومتری زمین در کوخرد ثبت کرد.براساس این گزارش، مختصات این زمین لرزه در ۵۴/۹۷ طول جغرافیایی و ۲۷/۰۵ عرض جغرافیایی اعلام شده است.

علیرضا صفا ایسینی مدیرکل مدیریت بحران استانداری هرمزگان طی گفتگویی اظهار داشت: این زمین لرزه در ۴۷ کیلومتری کوخرد از توابع شهرستان بستک، ۵۰ کیلومتری بندرکنگ و ۵۵ کیلومتری بندرلنگه رخ داده است.

وی با بیان اینکه آخرین وضعیت منطقه زلزله در حال پیگیری است افزود: از خسارات احتمالی این زمین لرزه گزارشی اعلام نشده و گروه های ارزیاب به مناطق زلزله زده اعزام شده اند.

قابل ذکر است که این زمین لرزه علاوه بر اگثر مناطق شهرستان بستک، در قشم، کیش، درگهان و روستاهای اطراف بندرعباس و همچنین در رویدر و بندرخمیر نیز احساس شده است.

پس از وقوع زمین لرزه ۵.۶ ریشتری که در کوخرد، جلسه ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران به ریاست فرماندار بستک و با حضور اعضا در محل فرمانداری برگزار شد.

سید شمس الدین حسینی قتالی فرماندار شهرستان بستک در این خصوص بیان داشت: طی بازدید میدانی که از بخش های مرکزی، کوخرد هرنگ و جناح صورت گرفته است هیچگونه خسارتی تاکنون مشاهده و گزارش نشده است.

وی افزود: هم اینک نیز گروه های ارزیاب در سطح شهرستان مشغول بررسی میدانی می باشند.هیچگونه قطعی خطوط ارتباطی، برق و آب نیز در سطح شهرستان مشاهده نگردیده است.

همچنین عبدالله بورنگی بخشدار کوخرد هرنگ در گفتگو با خبرنگار ما، اوضاع منطقه را آرام توصیف کرد و گفت: هیچگونه خسارتی در منطقه گزارش نشده و زندگی بر روال عادی ادامه دارد. تمامی روستاهای بخش هرنگ و کوخرد در آرامش است و هیچگونه قطعی راه ارتباطی، آب یا برق نیز گزارش نشده است.

ستاد مدیریت بحران علوم پزشکی هرمزگان نیز پس از وقوع این زمین لرزه در کوخرد و مناطق غربی استان، ضمن صدور دستور آماده باش به همه بیمارستان‌ها، حفظ ظرفیت تخت‌ های خالی و عدم پذیرش و بستری بیماران غیر اورژانسی در بیمارستان‌های بستک، بندرخمیر، بیمارستان شهید محمدی، صاحب الزمان و خاتم الانبیاء بندرعباس را تصویب کرد.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان به خبرنگاران اظهار داشت: لغو مرخصی همه پزشکان و کادر درمانی مناطق مشخص شده تا ۴۸ ساعت آینده، ذخیره داروهای مورد نیاز برای مداوای مجروحان احتمالی، آماده باش یک تیم درمانی، واکنش سریع برای حمایت درمانی احتمالی در بیمارستان بستک و آماده باش اورژانس پیش بیمارستانی در تمام پایگاه ها از دیگر مصوبه های نشست اضطراری ستاد مدیریت بحران علوم پزشکی استان است.

دکتر فاطمه نوروزیان خاطرنشان کرد: آمادگی اتوبوس آمبولانس جهت اعزام در صورت لزوم، حضور آمبولانس هوایی در منطقه و اعزام تیم های ارزیاب به منطقه نیز از دیگر مصوبه های این نشست است.

وی با بیان اینکه این زلزله صدمه جانی نداشته تصریح کرد: کوخرد دارای یک باب مرکز جامع بهداشت و سلامت با پزشک مستقر است که تاکنون هیچ مراجعه‌ ای در ارتباط با زلزله گزارش نشده است.

دکتر نوروزیان خاطرنشان کرد: دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان و شبکه بهداشت شهرستان بستک در آمادگی کامل هستند و بررسی وضعیت در روستاهای اطراف منطقه زلزله نیز ادامه دارد.

انتهای پیام / ش.ز