مدیرکل میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع ‌دستی هرمزگان:

شهر بستک به عنوان سومین بافت تاریخی در استان معرفی خواهد شد

رضا برومند گفت: تمام مسیرها و ظرفیت های گردشگری در سطح استان شناسایی شده و شهر بستک به عنوان سومین بافت تاریخی در استان معرفی و مطالعات آن بزودی انجام خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری بستک نیوز، رضا برومند مدیرکل میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع ‌دستی استان هرمزگان در همایش گرامیداشت روز جهانی گردشگری با اعلام اینکه توانایی ریسک پذیری بالایی دارد گفت: در اولین روزهای حضورم در اداره کل میراث فرهنگی و با شروع کارم، مستندسازی میراث فرهنگی هرمزگان را بصورت خاصی انجام داده ام.

وی افزود: تمام مسیرها و ظرفیت های گردشگری در سطح استان شناسایی شده و شهر بستک به عنوان سومین بافت تاریخی در استان معرفی و مطالعات آن بزودی انجام خواهد شد.

رضا برومند با اشاره به اینکه بندرلنگه به عنوان شهر ملی صنایع دستی معرفی شده است اظهار داشت: بسیاری از شاخص ها نسبت به گذشته پیشرفت ویژه ای داشته اند، پورتال جامع گردشگری نیز آماده است که امروز از آن رونمایی می شود، همچنین شناسنامه صنایع دستی مدون را در دست تدوین داریم.

وی از گنبد نمکی بستک به عنوان یکی از ۶ اثر ثبت شده امسال یاد کرد و بیان داشت: زمینه ها برای اینکه هرمزگان جهش پیدا کند آماده است.شرایط اقتصادی سختی را در حوزه میراث فرهنگی تحمل کرده ایم ولی بحران نداشتیم.

مدیرکل میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع ‌دستی استان هرمزگان در ادامه افزود: پروژه های مهمی در بستک، سیریک و قشم داریم.خانه کاظم بستک را مرمت اساسی خواهیم کرد و پروژه سنگ نگاره های دهتل در زمینی با مساحت ۲۵۰ هکتار آماده است که در حال انجام مراحل پایانی آن هستیم. تشکر ویژه ای هم دارم از جناب آقای خنجی رییس اداره میراث فرهنگی شهرستان بستک که یک تنه به اندازه یک مدیرکل و با نیت صاف در بستک فعالیت می کند.

وی صنایع دستی را از دغدغه های اصلی خود دانست و خاطرنشان کرد: ۲۶ خانه صنایع دستی در روستاها راه اندازی کردیم که اولین روستای صنایع دستی برای بهمنی میناب امسال به ثبت خواهد رسید.

رضا برومند اعلام کرد: سال گذشته احکام دو پایگاه ملی بافت تاریخی در بندرکنگ و بندرلافت برای اولین بار در هرمزگان صادر شد، جزیره لارک پایلوت گردشگری مذهبی است، جزیره هرمز با مشارکت بنیاد برکت، مرکز برندهای محلی در استان است، بالاترین رقم اعتبار را به مبلغ ۱ میلیارد و ۴۷۰ میلیون تومان در اردیبهشت ماه امسال فقط برای قلعه پرتغالی ها گرفتم.

وی تصریح کرد: در تیرماه سال ۹۷، ۴۳ پروژه برگشت خورد که متاسفانه صدای هیچکس درنیامد، بنده راجع به تک تک پروژه ها تعهد دارم و به صورت جدی پیگیر بوده ام.طرح تحقق ۱۰ میلیون گردشگر را دنبال کرده ام و قطعا اعتبارش را خواهم گرفت.استان هرمزگان مقصد گردشگری دریایی است.

مدیرکل میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع ‌دستی هرمزگان اذعان داشت: گذشته ما، میراث فرهنگی ماست.صنایع دستی، امید امروز ما به خانواده هاست.

وی همچنین از برگزاری نمایشگاه صنایع دستی در دی ماه خبر داد و اعلام کرد که پارک آبی بندرعباس تا ۸ ماه دیگر به بهره برداری خواهد رسید.

قابل ذکر است این همایش در هتل همای بندرعباس با حضور جمعی از مدیران کل و معاون سیاسی امنیتی استانداری هرمزگان برگزار شد و در آن از فعالان عرصه گردشگری در استان هرمزگان با اهدا تندیس و لوح سپاس تقدیر بعمل آمد که در این میان امام جمعه شهرستان بستک به عنوان فعال برتر در بین ائمه جمعه استان، فرماندار شهرستان بستک به عنوان فعال برتر در بین فرمانداران استان و شیخ عبدالله انصاری رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان بستک به عنوان فعال برتر در بین روسای ادارات معرفی شدند.

انتهای پیام / ش.ز