به بهانه آغاز سال تحصیلی جدید:

محرومیت در آغوش مهربانی

خانواده هایی که از توانایی مادی کمی برخوردارند قادر نخواهند بود بسیاری از نیازهای آموزشی و تحصیلی فرزندان خود را تامین کنند.

به گزارش پایگاه خبری بستک نیوز، فصل تابستان به آخرین روزهای خود رسیده و نوید شروع ماه مهر و بازگشایی مدارس همه جا را فرا گرفته است.کودکانی که با خوشحالی دست در دست پدر و مادرهایشان برای خرید لباس و لوازم مدرسه راهی بازار می شوند.یکی یکی مغازه ها را رد می کنند تا در پشت ویترین های متنوعشان، کفش های زیبا، کیف های رنگی و لباس فرم مدرسه را اندازه بگیرند و خرید کنند.قطعا شور و حال بچه هایی که برای اولین بار به مدرسه می روند بیشتر از همه به چشم می آید.

کودکی را در حال بالا رفتن از پله های فروشگاه دیدم که به مادرش میگفت هرچه خودم خواستم برایم بگیر و مجبورم نکن که آن کیف سبز رنگ را بگیرم.کودکی دیگر که قد بسیار کوتاهی نیز داشت بهانه بزرگترین کیف آن فروشگاه را گرفته بود و پدرش با آرامش در حال راضی کردن او بود که این کیف به درد تو نمیخورد.برخی دیگر نیز با خوشحالی یا ابرو در هم کشیده، از کنار لوازم التحریر می گذشتند و با دقت انتخاب میکردند.

چه زیبا بود صحنه هایی که بچه ها با میل خود خرید میکردند و براحتی می توانستند هرچه می خواهند انتخاب کنند.ناگهان یادم افتاد که فردا قرار است برای دانش آموزان دبستانی روستای نخل خین، پکیج لوازم التحریری که از سوی کمیته امداد و اداره کار تهیه شده را به دست آنها برسانیم.نخل خین روستایی از توابع شهرستان بستک که در اوج محرومیت به سر می برد.

یکی از نوستالژی های هر کدام از ما در پایان شهریور، آماده شدن برای مدرسه و سال تحصیلی جدید است اما آن پدر فقیر کارگر یا کشاورزی که در دورافتاده ترین روستا، غمِ نانِ خانواده و فرزندانش را دارد برای شروع مدرسه، آمادگی خرید لوازم التحریر را ندارد.پس ما باید برای آنها یک نوستالژی شاد و بی دغدغه بسازیم تا وظیفه انسانی خود را کرامت بخشیم.این مسئله را هم فراموش نکنیم که هزینه های تحصیل نسبت به سال گذشته بسیار بالاتر رفته و خانواده های کم بضاعت برای تحصیل کودکانشان دچار مشکل هستند.

یکی از عوامل اُفت تحصیلی دانش آموزان بخصوص در مناطق کمتر برخوردار کشور، وضعیت اقتصادی خانواده هاست.مسلماً خانواده ای که از توانایی مادی کمی برخوردار است قادر نخواهد بود بسیاری از امکانات و نیازهای اساسی آموزشی و تحصیلی فرزندان خود را تامین کند.این ضعف مالی از لحاظ جسمی و روانی بر کودک تاثیر منفی خواهد گذاشت و نداشتن امکانات تحصیلی سبب می شود به تدریج، انگیزه تحصیلی دانش ‌آموز پایین بیاید و این امر باعث دل زدگی او از درس و مشق و نهایتاً افت تحصیلی و ترک تحصیل می شود.

اما علاوه بر خیرین و مردم نیک اندیش، برخی نهادها و ادارات نیز با هدف حمایت از تحصیل دانش ‌آموزان مستعد و نیازمند که بیم آن می رود بواسطه فقر مالی از تحصیل باز بمانند هر ساله در آغاز ماه مهر، کمک های نقدی و غیرنقدی خود را به نیت کمک رسانی به دانش آموزان نیازمند در مناطق محروم کشور جمع آوری کرده و با حضور در مناطق مذکور، هدایای خود را به آنها تقدیم می کنند.

امسال نیز در شهرستان بستک، اداره کار و کمیته امداد در برنامه ای مشترک با تهیه پکیج کامل لوازم التحریر برای بچه های دبستانی روستای محروم نخل خین در راستای اهداف متعالی تعاون در زمینه تحقق عدالت اجتماعی با محوریت تعاونی های بستک و همکاری دستگاه های دولتی، با همراهی جمعی از مسئولین ارشد شهرستان به میان دانش آموزان رفته و هدایای خود را اهدا کردند.

شور و شوق بچه ها غیرقابل وصف بود.هر کدام از آنها لباس کهنه مدرسه سال قبل خود را پوشیده و در یکی از مساجد روستا، منتظر رسیدن ماشین ها بودند.هنگامیکه مسئولین به نخل خین رسیدند در استقبال گرم دانش آموزان و اولیای آنها وارد مسجد شدند و طولی نکشید که همه دانش آموزان به ترتیب کلاس اول تا ششم به صف شدند.هدایایی که برای آنها در نظر گرفته شده بود برحسب سال تحصیلی شان بود که با اشتیاق فراوان از دست مسئولین گرفته شد.

حجت الاسلام والمسلمین یونس قائدی امام جمعه شهرستان بستک در حاشیه این مراسم طی گفتگویی اظهار داشت: خدمت به خلق خدا، در فرهنگ تعالیم قرآن و عترت، ارزش و ثواب فراوانی دارد.لذا می ‌طلبد گره‏‌ گشایى و رفع نیاز از نیازمندان و برادران دینى تبدیل به یک ارزش و یک فرهنگ عمومى شود.

وی تاکید کرد: باید در کارهاى خیر به یکدیگر کمک کنیم خصوصا حمایت های مردمی به افراد نیازمند، کودکان بی سرپرست، ایتام و کسانی که دست یاری دراز کرده اند.احادیثى که از پیامبران و ائمه در زمینه کمک به دیگران و رفع نیاز از آنان وارد شده، شامل آن کسى است که بتواند چه از لحاظ مالی یا معنوی ، حاجتى را از دیگرى برآورده کند.

حجت الاسلام والمسلمین قائدی افزود: دستگیری از مستمندان و انفاق به نیازمندان از زیباترین خصلت های نیکوی مومنان است و به همین دلیل، مورد توجه فراوان در متون دینی واقع شده است به گونه ای که می توان آن را در کنار نماز، از برجسته ترین عبادت مورد تأکید قرآن دانست.

وی خاطرنشان ساخت: احسان و نیکوکاری باعث ایجاد دوستی و صمیمت بین افراد جامعه می ‌شود.هرگاه انسان‌ های نیکوکار با ایثار و فداکاری خود به یاری انسان‌ های نیازمند شتافته و با کمک‌ های مادی و عاطفی خود، زندگی آنان را تا حدودی سر و سامان داده و از حالت بحرانی نجات دهند آنان نیز نه تنها احسان و نیکوکاری افراد خیر را فراموش نمی ‌کنند بلکه در ادامه زندگی سعی خواهند کرد تا به نوعی جبران نموده و احسان و نیکوکاری دیگران را به بهترین شکل پاسخ دهند.

امام جمعه شهرستان بستک با اشاره به شعر “تو نیکی می کن و در دجله انداز ، که ایزد در بیابانت دهد باز” گفت: از جمله آثار ارزشمند احسان و نیکوکاری، اجر و پاداشی است که در دنیا نصیب انسان‌ های خیر می ‌شود.خداوند سبحان به نوعی اعمال و رفتار خوب و شایسته نیکوکاران را در همین دنیا مورد لطف و عنایت قرار می دهد.

همچنین سید شمس الدین حسینی قتالی فرماندار شهرستان بستک گفت: اگر در جامعه کسانى هستند که نیاز مالى دارند، ‌در مقابل کسانى هم هستند که مى ‌‏توانند به دیگران کمک کنند.

وی با بیان اینکه نقش خیرین در کمک به دانش آموزان بی بضاعت قابل اهمیت است عنوان کرد: باید تلاش کنیم تا دانش آموزان با استعداد بتوانند به تحصیل ادامه دهند و مشکلات مالی، آنها را از تحصیل باز ندارد.هر کسی که بتواند در حد توان و بضاعت خودش در راستای تحصیل دانش آموزان قدمی بردارد کار او قابل تحسین و تقدیر است.

نماینده عالی دولت در شهرستان بستک اظهار داشت: آرزویم این است که همه انسان ها بتوانند در شرایط مناسبی زندگی کنند و این مشکلات ریشه ای و اساسی حل شود.اما این حرکت به نوعی حکم یک مُسَکِن را دارد تا زمانی که بشود با یک کار اساسی، توده بدخیم محرومیت و فقر را درمان کرد.

فرماندار شهرستان بستک تصریح کرد: در راستای حمایت از دانش آموزان بی بضاعت و محروم روستای نخل خین، پکیج لوازم التحریر برای کلیه دانش آموزان دبستانی این روستا شامل کیف دفتر، مداد، خودکار، پرگار، پاک کن و … خریداری و بین آنها توزیع شد.

در قسمت پایانی این مراسم، بهرام فولادچنگ سرپرست اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان بستک با اعلام اینکه ۱۰۳ پکیج به ارزش هر کدام ۸۵۰ هزار ریال در بین دانش آموزان توزیع شد افزود: مبلغ ۱۰ میلیون ریال از طرف کمیته امداد امام خمینی (ره) شهرستان به این کار خیر اختصاص داده شده که جا دارد از همکاری مسئولین زیربط کمال تشکر و قدردانی را داشته باشم.

وی اظهار داشت: در آستانه مهرماه و آغاز سال تحصیلی، باید کاری کنیم تا زمانیکه این دانش ‌آموزان به مدرسه می‌ روند نسبت به سایر همکلاسی ‌هایشان احساس کمبود نداشته باشند.تلاش می کنیم تا در حد توان به دانش‌ آموزان روستاهای محروم و دورافتاده کمک کنیم و در عین حال کمک‌ های مردمی را نیز به دست نیازمندان برسانیم.

بهرام فولادچنگ در ادامه عنوان کرد: روستای نخل خین تنها روستای شهرستان بستک است که تقریبا ۱۰۰ درصد جمعیت آن عضو دو شرکت تعاونی هستند و در زمینه تولید وعرضه گیاهان دارویی فعالیت دارند.حتی شرکت تعاونی آنغوزه نخل خین در سال ۱۳۹۶ در جشنواره تعاونی های برتر استان هرمزگان به عنوان یکی از ۱۰ تعاونی شایسته تقدیر معرفی شده است.

سرپرست اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان بستک در پایان اعلام کرد که این برنامه علاوه بر روستای نخل خین، در برخی دیگر از روستاهای محروم شهرستان نیز اجرا خواهد شد.

با شروع ماه مهر، می توان مهربانی را از سر گرفت و با خرید لوازم التحریر برای فرزندانمان، دستی هم بر سر کودکان محروم کشیده و لبخند را به لبان غبار گرفته از غم و محرومیت نشاند.همانطور که خداوند در سوره مائده می فرماید: وَ تَعاوَنوا عَلَى البِرِّ وَالتَّقوىٰ (به یکدیگر در انجام کارهای نیک و پرهیزگاری کمک نمایید). نگاه های این کودکان، نمونه ای از هزاران چشم منتظر دیگری است که در سایه فقر در مناطق محروم و حاشیه نشین شهرها یا روستاها زندگی می کنند.

انتهای پیام / ش.ز