وظیفه انسان جمع آوری توشه برای آخرت است

به گزارش پایگاه خبری بستک نیوز و به نقل از جهانگیریه، الحاق جوادی خطیب نماز جمعه اهل سنت بستک در خطبه های این هفته نماز جمعه ضمن توصیه به تقوای الهی گفت: یکی از نشانه های انسان سعادتمند ایستادگی در برابر بخل و تلاش برای بذل و بخشش است. وی بیان کرد: طبق آیات قرآن […]

به گزارش پایگاه خبری بستک نیوز و به نقل از جهانگیریه، الحاق جوادی خطیب نماز جمعه اهل سنت بستک در خطبه های این هفته نماز جمعه ضمن توصیه به تقوای الهی گفت: یکی از نشانه های انسان سعادتمند ایستادگی در برابر بخل و تلاش برای بذل و بخشش است.

وی بیان کرد: طبق آیات قرآن کریم راه رستگاری انجام کار خیر است و یکی از بهترین کارهای خیر نیز کنار گذاشتن بخل و انجام انفاق است که یکی از صفات متقین نیز می باشد. بخل خصلتی است که در انسان وجود دارد و بخشش و انفاق با وجود این خصلت، بالاترین صدقه است.

خطیب نماز جمعه اهل سنت بستک ضمن برشمردن انواع صدقه بیان کرد: سنت وقف یکی از پرسابقه ترین سنت هاست که به صورت مردمی و بدون توجه به دولت ها در بین مردم رایج بوده است.

وی برای تعریف وقف اظهار کرد: وقف مقدار مالی است که فرد یا افراد به انتخاب و اختیار خود، از مالکیت مجازی خود خارج و به مالک حقیقی یعنی خداوند می بخشند تا تمام مردم از آن منفعت ببرند.

جوادی افزود: تمدن اسلامی دارای عرصه ها و نکات ظریفی در انفاق است که در هیچ یک از تمدن های بشری یافت نمی شود و در ادامه به نمونه هایی از نحوه و چگونگی وقف در طول تاریخ اشاره کرد و همچنین برخی از عرصه های وقف را برشمرد که شامل این موارد است: ساختن مسجد، مدرسه، کتابخانه، مکتبخانه، بیمارستان، جاده، آزادی اسرا، کمک به در راه ماندگان، اهدا زیورآلات به فقرا، کمک به زنان بی سرپرست، معلولان و نابینایان، کمک به درمان و محافظت از حیوانات، پرداخت هزینه تدفین مردگان، ایجاد مراکز نظامی و غیر نظامی و…

خطیب نماز جمعه اهل سنت بستک یادآور شد: وظیفه انسان ها جمع آوری توشه برای آخرت است و چه بهتر که انسان با انفاق اموال، نامی نیکو از خود بجای بگذارد و برای این کار بهتر است مشاوره بگیریم و با توجه به نیاز، دارایی خود را انفاق کنیم.

انتهای خبر/آ