با حضور استاندار هرمزگان و نماینده غرب هرمزگان

کلنگ بزرگترین طرح آبرسانی از دریا به ساحل استان هرمزگان در شهرستان بستک به زمین زده شد

به گزارش بستک نیوز ،ظهر امروز با حضور دکتر همتی استاندار هرمزگان ، ناصر شریفی نماینده غرب هرمزگان کلنگ طرح بزرگ انتقال آب شرب از آب شیرین کن بندرچارک به شهرستان بستک با اعتباری بالغ بر ۹۴۰ میلیارد ریال به زمین زده شد.

به گزارش بستک نیوز ، با حضور دکتر همتی استاندار هرمزگان ، ناصر شریفی نماینده غرب هرمزگان ، دکتر خادمی معاون وزیر راه و شهرسازی ، قصمی مدیرکل آبفاضلاب شهری ،امام جمعه شهرستان و جمعی از مدیران کل استانی و مدیران شهرستان بستک کلنگ طرح بزرگ انتقال آب شرب از آب شیرین کن بندرچارک به شهرستان بستک با اعتباری بالغ بر ۹۴۰ میلیارد ریال به زمین زده شد.

امین قصمی مدیرکل آبفاضلاب شهری استان هرمزگان در آیین کلنگ زنی این پروژه مهم گفت: نیاز آبی شهرستان بستک ۱۲۰ میلیمتر در ثانیه است که این منابع از دشت فقیر لاور میستان با حفر چاه تامین می شود که به دلیل برداشت های مجاز و غیر مجاز در سالهای متمادی جان و رمقی برای آن نمانده است و در شهرستان بستک با کمبود ۵۰ لیتر بر ثانیه مواجه است.

 

وی افزود : امروز بسیار خرسندم و بهترین روز کاری من و همکارانم می باشد زیرا این پروژه یکی از واجبات و اولیت اصلی در شهرستان بستک است و قطعا با اجرای این پروژه تمامی عدم اطمینان ها در حوزه آب شرب شهرستان بستک مرتفع خواهد شد.

مدیرکل آبفاضلاب شهری در ادامه با اشاره به جزئیات این طرح گفت :  این پروژه با همکاری استاندار هرمزگان ، تاکیدات نماینده غرب هرمزگان و تلاش همکارانم در شرکت مهندسی آب و فاضلاب ایران در دو فاز بخش خط انتقال تا جناح انجام می پذیرد که امروز فاز اول آن به طول ۱۰ کیلومتر کلنگ زنی خواهد شد. وی اضافه کرد: مناقصه قطعه دوم و مخازن در حال برگزاریست و به موازات آن نقطه عطف آن یعنی تاسیسات نمک زدایی که مجوز آن توسط دولت با بستن قرارداد خرید تضمینی صادر شده است.

قصمی با اشاره به این موضوع که این پروژه آب شرب بستک ، جناح و ۳۶ روستا مسیر را تامین میکند ادامه داد : طول خط انتقال این طرح ۶۶ کیلومتر و در یک مسیر صعب العبور است که نیاز به ایجاد ۶ باب مخزن ۱۰ هزار متر مکعبی و ۴ واحد ایستگاه پمپاژ و همچنین آبشیرین کنی به مبلغ ۹ میلیون یورو و اجزای انتقالی با اعتباری بالغ بر ۱۰۰۰ میلیارد ریال می باشد.

استاندار هرمزگان نیز در آیین کلنگ زنی این طرح ضمن اشاره به این موضوع که این طرح یکی از طرح های بزرگ ، مهم و استراتژیک است گفت : این پروژه بزرگترین پروژه آب

رسانی از آب دریا در استان هرمزگان می باشد گفت : تاکید ما این است که این پروژه بزرگ یکی از عوامل مهم توسعه شهرستان بستک می باشد و باید برای سرعت بخشیدن به آن به بخش خصوصی و مردم واگذار شود.

دکتر فریدون همتی با اشاره به رای بالای ۹۳ درصدی مردم شهرستان بستک به دکتر روحانی گفت : احداث آبشیرین کن این مجموعه نیز باید به موازات انجام پذیرد تا حتی تا سال آخر دولت دکتر روحانی به عنوان یک هدیه مهم و اثر گذار به مردم شهرستان بستک تقدیم شود.

انتها/