یادداشت/آرمان اسدپور

بستک از توسعه اقتصادی عقب مانده است/ نیاز مبرم به تشکیل یک کارگروه ویژه اقتصادی در بستک

حوزه اقتصادی – یکی از ابعاد مهم و با شمولیت بالا در پیشرفت هر جامعه توجه ویژه به پیشرفت و ارتقای مبانی اقتصادی در آن به شمار می‌رود چراکه پیشرفت اقتصادی همواره از ابتدا یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های نخستین بشر بوده و به نوعی سنگ بنای هر نوع تحول و توسعه قلمداد می‌شود.

حوزه اقتصادی – یکی از ابعاد مهم و با شمولیت بالا در پیشرفت هر جامعه توجه ویژه به پیشرفت و ارتقای مبانی اقتصادی در آن به شمار می‌رود چراکه پیشرفت اقتصادی همواره از ابتدا یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های نخستین بشر بوده و به نوعی سنگ بنای هر نوع تحول و توسعه قلمداد می‌شود.

شهرستان بستک با جمعیت حدود ۸۰ هزارنفری در شمال غربی استان هرمزگان و در نزدیکی استان فارس واقع است که اکثر‌ مردم آن زمینه ای پایدار برای درآمدزایی مطمئن و ایمن ندارند .

این شهرستان که با داشتن منابع مهم گچ ، نمک و دشت های وسیع می‌تواند زمینه استقرار بسیاری از صنایع پایین دستی پترشیمی‌ و صنایع کوچک تولیدی را فراهم آورد ، اما متاسفانه تاکنون نگاه‌ ویژه ای به منظور ایجاد یک صنعت پایدار برای ایجاد شغل قابل اتکا در این شهرستان وجود نداشته است و اکثر جوانان با استعداد بستک را برای درآمد زایی ناچارا به جزایر قشم ، ‌کیش و یا حتی کشورهای حوزه خلیج فارس کشانده است.

بستک به دلیل نزدیکی به صنایع پارس جنوبی و همچنین قرار گرفتن در مسیر استراتژیک اتصال استان فارس به دریا [با افتتاح محور جناح – بندرچارک – کیش ] می تواند میزبان خوبی برای مسافران و افرادی که در آینده این مسیر را برای رسیدن به خلیج فارس و صنایع پارس جنوبی و صنایع انرژی بر پارسیان و پارس انتخاب می کنند باشد.

یک کارشناس مسائل اقتصادی در گفتگو با بستک نیوز و با اطلاع از وضعیت شهرستان بستک گفت : این شهرستان و در کل غرب هرمزگان ظرفیت بسیار بالایی چه در زمینه گردشگری و چه در زمینه استقرار صنایع پایین دستی پتروشیمی دارد که از وضعیت موجود و بررسی آن مشخص است دولت ها تاکنون برنامه ی خاصی برای توسعه این نقطه از استان نداشته اند و یا حداقل انگیزه ای در ایجاد یک صنعت پایدار در دولتمردان دیده نمی شود.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد : تنها راه حل این مشکل در کوتاه مدت بها دادن به فعالان اقتصادی و تولیدی بخش خصوصی غرب استان می باشد تا با جلسات متعدد علاوه بر شناسایی این فعالان موانع و مشکلات آنها را شنید و نسبت به حل آنها کوشید و در بلند مدت همت دولت مردان برای ایجاد یک صنعت ولو کوچک را نیاز دارد.

وی ادامه داد : اگر جلساتی به صورت ماهانه و با حضور فرمانداران سه شهرستان ، فعالان اقتصادی ، معاون برنامه ریزی استانداری و نماینده مردم در مجلس برپا شود و فعالان اقتصادی به این نتیجه برسند که دغدغه آنها شنیده می شود و کسی هست که نسبت به حل مشکلات آنها اقدام و گوش شنوایی وجود دارد دیگر نیاز نیست مردم این سه شهرستان منتظر شق القمر دولت باشند ، صد البته که استقرار برخی صنایع نیازمند عزم جدی دولت است.

این کارشناس اقتصادی اضافه می کند وقتی شهرستان بستک را با دو شهرستان دیگر در این حوزه مقایسه می کنیم متوجه عقب ماندگی توسعه ای بستک خواهیم شد زیرا بندرلنگه با وجود قرار گرفتن در نوار ساحلی و داشتن گمرکات و معادن مهم و همچنین پارسیان که از وجود همجواری در کنار صنایع عسلویه و حتی در آینده ای نزدیک با گسترش منطقه انرژی بر پارسیان وضعیت به مراتب مناسب تری در حوزه اقتصادی نسبت به بستک دارند و با زبانی ساده تر به دلیل درگیر شدن بستک در سال های اخیر به مسائل پوچ سیاسی که هیچ دستاوردی نداشته است عملا در حوزه اقتصادی در این شهرستان کوچکترین حرکت اقتصادی انجام نگرفته است.

وقتی نظرات این کارشناس اقتصادی را مرور می کنیم متوجه خواهیم شد که می شود در یک مقیاس کوچکتر در شهرستان بستک نیز با تشکیل یک کارگروه اقتصادی ویژه [البته با عزم‌جدی نه فرمالیته برای پر کردن یک برگ صورتجلسه] با حضور فعالان واقعی اقتصادی که دل در گرو حل مشکلات مردم و اقتصاد شهرستان و کشور دارند قدمی در جهت توسعه اقتصادی شهرستان برداشت.

شهرستان بستک با داشتن ظرفیت بالقوه در صنعت گردشگری و جذب توریست به راحتی می تواند بدون داشتن کوچک ترین صنعت مزاحم و پر زرق و برقی و فقط با اتکا به صنعت توریست ، جای خود را در اقتصاد کشور پیدا کند و باعث بوجود آمدن اشتغال پایدار برای جوانان با استعداد این شهرستان شود . کاری که خیلی شهرستان های دیگر با داشتن یک دهم‌از این آثار گرانمایه بستک که هر‌روز شاهد تخریب یکی از آنها هستیم ، کرده اند.

حالا باید دید با این نفس جدیدی که به کالبد فرمانداری شهرستان بستک دمیده شده است آیا عزم جدی و گوش شنوایی برای ایجاد یک حرکت رو به جلو دیده می شود یا خیر!؟ مطمئنا همه افراد صاحب نظر ، در همه حوزه به خصوص اقتصادی که شاید اصلی ترین نیاز امروز شهرستان ، استان و کشور است حتی با کوچکترین نظر بتوانند کمک شایانی به وضعیت اقتصاد مریض موجود بکنند.

انتها/