شهردار بندر تاریخی کنگ در گفتگو با بستک نیوز

پایگاه پاسداری و ترویج میراث غیر ملموس در بستک ، جناح و کوخرد تاسیس خواهد شد

شهردار بندر تاریخی کنگ از تاسیس پایگاه پاسداری و ترویج میراث غیر ملموس در بستک ، جناح و کوخرد به منظور شناسایی و ثبت میراث فرهنگی ناملموس در این سه منطقه خبر داد.

شهردار بندر تاریخی کنگ از تاسیس پایگاه پاسداری و ترویج میراث غیر ملموس در بستک ، جناح و کوخرد به منظور شناسایی و ثبت میراث فرهنگی ناملموس در این سه منطقه خبر داد.

به گزارش بستک نیوز ، ایوب زارعی در گفتگو با خبرنگار بستک نیوز گفت : شهرستان بستک یکی از شهرستان های تاریخی استان هرمزگان است که دارای فرهنگی غنی و منحصر به فرد و آثار تاریخی ارزشمندی است.

وی افزود: در روزهای گذشته به همراه رئیس مرکز پاسداری و ترویج میراث ناملموس جنوب شرق ایران از بناهای تاریخی شهر بستک ، شهر جناح و روستای کوخرد در شهرستان بستک بازدید شد و با مسئولان این مناطق نشست های در خصوص پایگاه پاسداری و ترویج میراث غیر ملموس در بستک ، جناح و کوخرد انجام شد و قرار شد مراکز جداگانه ای در این سه مرکز تاسیس شود.

زارعی با اشاره به وظیفه این پایگاه ها در مناطق ذکر شده گفت : پایگاه پاسداری و ترویج میراث غیر ملموس ضمن شناسایی این میراث ، ثبت آنها به صورت ملی و یا جهانی را پیگیری و به نام همین مناطق به ثبت خواهد رساند.

شهردار بندر تاریخی کنگ ضمن اشاره به میراث ارزشمند ناملموس و اهمیت توجه به آنها گفت : میراث فرهنگی ناملموس به معنای رسوم، بازنمایی‌ها، تجلیات، دانش‌ها، مهارت‌ها، و نیز ابزارها، اشیاء، دست‌ساخته‌ها، و فضاهای فرهنگی مرتبط با آن‌ها است که جوامع، گروه‌ها، و در بعضی از موارد، افراد به عنوان بخشی از میراث فرهنگی خود می‌شناسند.

وی افزود : این میراث فرهنگی ناملموس که از نسلی به نسل دیگر منتقل، می‌شود پیوسته توسط جوامع و گروه‌ها در پاسخ به محیط، تعامل با طبیعت و تاریخشان بازآفرینی می‌شود و حس هویت و تداوم را برایشان به ارمغان

می‌آورد، و بدین ترتیب احترام به تنوع فرهنگی و خلاقیت بشری را ترویج می‌دهد.»

زارعی در پایان گفت : توجه و ثبت آثار ناملموس می تواند در انتقال سینه به سینه این میراث ارزشمند و معرفی فرهنگ و سنن زیبای مردم به نقاط مختلف کشور و حتی معرفی در جوامع بین المللی کمک شایان و درخور توجهی داشته باشد.

انتهای پیام/آ