نسیه ممنوع ، حتی شما دوست عزیز!!

پایگاه خبری بستک نیوز : یکی از مباحثی که امروز در بین مردم بستک شیوع بسیار زیادی پیدا کرده است مسئله قرض گرفتن و خرید به صورت نسیه است که متاسفانه گاها دیده می شود برخی از مغازه ها به خاطر همین امر تا مرز ورشکستگی  رفته و حتی بعضا تعطیل شده اند. به سطح […]

پایگاه خبری بستک نیوز : یکی از مباحثی که امروز در بین مردم بستک شیوع بسیار زیادی پیدا کرده است مسئله قرض گرفتن و خرید به صورت نسیه است که متاسفانه گاها دیده می شود برخی از مغازه ها به خاطر همین امر تا مرز ورشکستگی  رفته و حتی بعضا تعطیل شده اند.

به سطح شهر بستک رفتیم و با چند تن از کسبه ها به گفتگو نشستیم .
محمدامین از مردم بستک گله می کرد و می گفت وقتی دوستان و آشنایان من که اکثرا دستشان به دهانشان می رسد از من تقاضای نسیه می کنند چطور می توانم به آنها نه بگویم؟
سامان گفت : این مساله را متوجه نمی شوم آیا واقعا مردم از هزینه های روزمره ما باخبر نیستند که نسیه می گیرند؟
علی می گوید ما اجناس را کاملا نقد خریداری می کنیم و نسیه باعث شده است خیلی ضرر و زیان کنیم.
و محمد کسبه قدیمی بستک می گوید در سال های قبل و به خاطر روابط فامیلی و رودربایستی که بین مردم بستک وجود دارد خیلی از این پولها که مبلغ کمی داشته است به ما برنگشته و باعث شده است که ما درآمدمان بسیار ناچیز باشد.

حال باید به این مسئله واقف باشیم که رونق شهر بستک به همین کسبه ها است و  نسیه باعث تعطیلی و حتی کوچ آنها به شهرهای همجوار می شود.
کمی به این مسئله بیاندیشیم وقتی این ظرفیت در شهر ما وجود دارد که مغازه هایی شیک و زیبا در شهر خودمان داشته باشیم و خودمان نیازهایمان را برآورده کنیم چرا به شهرهای همجوار رونق بدهیم؟

این سوال مطرح می شود چرا مردم وقتی به شهرهای همجوار برای خرید می روند به صورت نقد خریداری می کنند ولی توقع نسیه از کسبه های شهر خود دارند؟

در عصری که هم اکنون زندگی می کنیم و با توجه به پیشرفت تکنولوژی که با یک کارت بانکی می توان انواع مبالغ را جابجا کرد آیا گرفتن نسیه امری معقول می باشد؟

همانطور که همه ما می دانیم در شهرهای بزرگ و حتی شهرهای کوچک همجوار مقوله نسیه یک امر کاملا منسوخ شده می باشد اما متاسفانه در بستک هنوز رواج دارد!

حضرت علی(ع) می فرماید:
((از مقروض بودن و قرض گرفتن دوری کنید.چون دِین، هَمُّ و اندوه شما را در شب و ذلت و خواری شما در روز را در پی دارد.))

البته کسبه ها نباید از افراد شریفی که ممکن است در برهه ای از زمان نیازمند باشند و تقاضای نسیه می کنند غافل شوند . روی صحبت ما بیشتر با افرادی است که توان خرید دارند و نسیه می گیرند.

انتهای پیام/آ