گزارش تصویری

شاهکار معماری ایرانی در قلب امارات / محله بستکیه در دبی به روایت تصویر

به گزارش پایگاه خبری بستک نیوز، «محلهٔ قدیمی بستکیه» در مجاورت موزه دبی در منطقه بَر دبی و در خیابان فهیدی قرار دارد.خانه‌هایی با معماری قدیمی، کوچه‌های باریک و بادگیرهای مرتفع، نشان از نوع زندگی مردم در دبی قدیم دارد. این بادگیرها فقط جنبه تزئینی نداشته‌اند.از آنها برای خنک کردن منازل (قبل از بهره‌ گیری […]

به گزارش پایگاه خبری بستک نیوز، «محلهٔ قدیمی بستکیه» در مجاورت موزه دبی در منطقه بَر دبی و در خیابان فهیدی قرار دارد.خانه‌هایی با معماری قدیمی، کوچه‌های باریک و بادگیرهای مرتفع، نشان از نوع زندگی مردم در دبی قدیم دارد.

این بادگیرها فقط جنبه تزئینی نداشته‌اند.از آنها برای خنک کردن منازل (قبل از بهره‌ گیری از انرژی الکتریکی) استفاده میشده که حکومت دبی پس از مرمت از آن بعنوان یک دهکده توریستی استفاده می کند.

وسعت این محله در حدود ۳۸۰۰۰ هزار متر مربع و دارای ۵۲ خانه مسکونی قدیمی می‌باشد. خانه‌ها با سبک خاصی ساخته شده ‌است.

محلهٔ بستکیه در کنار خور (دبی) و در جنوب غربی خور در «بر دبی» قرار دارد. اما منطقهٔ «بر دیره» در مقابل محلهٔ بستکیه در سمت شمال خور واقع شده ‌است. محلهٔ «بستکیه» در حدود ۳۰۰ متر در امتداد طول خور از مغرب رو به مشرق و ۲۰۰ متر عرض در عمق داخل شهر دبی ادامه یافته‌ است. قسمت شمالی «محلهٔ بستکیه» در لب خور دبی قرار دارد.

محلهٔ بستکیه در سال ۱۸۹۰ میلادی توسط بستکی‌ های مهاجر تأسیس شده‌ است. مصالح ساختمانی خانه‌های محلهٔ بستکیه از سنگهای مرجانی که از دریا بیرون می‌ آوردند و گچ و آهک بوده ‌است.در قسمت‌ هایی از این بناها گاهی از ساروج نیز استفاده شده‌ است.همچنین درب و پنجره آنها از چوب های قیمتی «ساج» و «تیک» و دیگر چوب های گران ‌قیمت که از هند و مومباسا وارد می‌شد ساخته بودند، همچنین تزیینات و دکورهای دیواری از گچ و شیشه‌های رنگارنگ ساخته بودند.

در بالای خانه ‌شان برجهایی هوایی ساخته بودند برای تهویه خانه‌ها که آن را «اَلبَراجـِیل» می‌نامند؛ که تلفظ عربی واژهٔ بادگیر فارسی است.در بیرون، خانه‌ها به هم چسپیده یا به هم نزدیک هستند و کوچه‌ های تنگ و باریک میان خانه‌ها فاصله انداخته ‌است، بطوریکه در بیشتر اوقات روز اطراف خانه‌ها سایه بندان است.

«محلهٔ بستکیه» یکی از مناطق مهم گردشگری و تاریخی دبی می‌باشد.نامگذاری این محله به «محلهٔ بستکیه» از آنجاست که ثروتمندانی از دوران بسیار دور از شهر بستک به اینجا مهاجرت کرده و بنیانگذار این محله شده‌اند.شهر بستک امروزه یکی شهرهای آباد استان هرمزگان در جنوب ایران است.

گزارش تصویری اختصاصی بستک نیوز از “محله بستکیه” در دبی را در زیر مشاهده می کنید.

sdr

dav

dav

dav

sdr

dav

dav

dav

dav

dav

bastakieh

dav

sdr

انتهای پیام/آ